- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeWezwanie do zaniechania naruszeń

    Wezwanie do zaniechania naruszeń

    Cel wezwania

    Wezwanie do zaniechania naruszeń jest pismem właściciela określonej rzeczy skierowanym do osoby trzeciej, która bezprawnie narusza tę własność, w jakikolwiek sposób. Ma ono na celu upomnienie naruszającego własność jeszcze w trybie przedsądowym (zanim skierujemy sprawę na drogę sądową), jego celem jest doprowadzenie do zaprzestania naruszeń, ewentualnie naprawienia powstałej szkody.

    Korzyścią sporządzenia wezwania jest z pewnością zaoszczędzenie kosztów. Możliwe jest, że naruszający zastosuje się do Twojego wezwania i nie będzie więcej Cię niepokoił. To z kolei oznacza brak konieczności kierowania sprawy na drogę sądową, ponoszenia kosztów sądowych i pomocy prawnika. Nawet jeśli wezwanie nie odniesie skutku, treść takiego pisma warto dołączyć do pozwu, jeżeli zdecydujesz się na wytoczenie sprawy naruszającemu Twoją własność. Oczywiście przesłanie wezwania do zaniechania naruszeń nie oznacza, że bezwzględnie musisz wnieść sprawę do sądu, jeśli naruszający nadal będzie działał wbrew prawu.

    Pamiętaj, że omawiane pismo może być sporządzone zarówno w sytuacji naruszania prawa własności rzeczy ruchomej jak i nieruchomości. W tym drugim przypadku nie ma przy tym znaczenia z jaką nieruchomością mamy do czynienia – nieruchomością gruntową, budynkową czy lokalową. Wystarczającą podstawą do sporządzenia takiego pisma jest fakt naruszania własności przez osobę trzecią, która nie ma do tego zgody właściciela ani podstawy prawnej (np. wyroku pozwalającego na przeprowadzenie egzekucji). Naruszanie własności może polegać na wtargnięciu i przychodzeniu na nieruchomość bez Twojej zgody, niszczeniu czy jakimkolwiek wykorzystywaniu Twojej własności.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do zaniechania naruszeń
    przejdź do formularza »

    Uprawniony do sporządzenia wezwania

    Wezwane do zaniechania naruszeń może sporządzić właściciel rzeczy, która jest naruszana przez inną osobę bez zgody lub podstawy prawnej. Naruszenie może przykładowo polegać na niszczeniu rzeczy, korzystaniu z niej bez pozwolenia właściciela, je przekształcaniu. Pamiętajmy, że wezwanie powinno być sporządzone w formie pisemnej (wystarczająca jest zwykła forma pisemna – nie ma konieczności wizyty w kancelarii prawniczej). Forma ustna jest prawnie dopuszczalna, jednak zdecydowanie trudniej udowodnić przed sądem ustne wezwanie do zaniechania naruszeń, niż pisemne.

    Kreator dokumentów

    Jeśli nie masz czasu i zależy Ci na szybkim stworzeniu wezwania, nic prostszego – wystarczy, że skorzystasz z generatora dokumentów. Oczywiście jest też druga opcja – przeczytaj dalszą część artykułu i samodzielnie stwórz ten dokument.

    Treść wezwania

    Podstawowymi elementami każdego wezwania do spełnienia świadczenia są:

    • oznaczenie właściciela danej rzeczy i naruszającego (wystarczy wpisać imię, nazwisko i adres zamieszkania tych osób),
    • data i miejsce sporządzenia pisma,
    • wyraźne określenie żądania wnioskodawcy od naruszającego – zaprzestanie naruszania danej rzeczy (ewentualnie wskazania konieczności przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy, jeszcze przed jej naruszeniem),
    • wyznaczenie terminu na zaprzestanie naruszenia (ewentualnie przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy),
    • uzasadnienie żądania przez właściciela rzeczy,
    • wskazanie skutków braku dostosowania się naruszającego do żądań właściciela rzeczy w wyznaczonym terminie (będzie to najczęściej skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego),
    • podpis wierzyciela – właściciela naruszanej rzeczy.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE