- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePowstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych

    Powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych

    Istota podatku od środków transportowych

     

    Z regulacji ustawowej jednoznacznie wynika, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym, związanym z posiadaniem prawa własności. Istnienie prawa własności, jak i fakt, że pojazd jest zarejestrowany oznacza, że właściciel pojazdu jest obciążony obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku od środków transportowych (por. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 maja 2014 r., sygn. akt: I SA/Gl 1274/13).

     

    Powstanie obowiązku podatkowego

     

    Obowiązek podatkowy, o którym mowa, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Obowiązek ten powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

    Zgodnie z judykaturą dla powstania i następnie istnienia obowiązku podatkowego nabywcy zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środka transportowego nie jest istotne, czy osoba ta dokonała "przerejestrowania" pojazdu, tj. zawiadomienia właściwego organu o nabyciu pojazdu oraz złożenia wniosku o jego zarejestrowanie na własne nazwisko. Istotne jest natomiast, że miał miejsce sam fakt nabycia – przejścia własności pojazdu z dotychczasowego właściciela (zbywcy) na nabywcę. Istotne jest zatem to, że zaistniała czynność prawna przenosząca własność. Wymaga przy tym wyjaśnienia, że rejestracja pojazdu także może stanowić sytuację powodującą powstanie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych. Dotyczy to jednak pierwszej rejestracji środka transportu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie "przerejestrowania" pojazdu (por. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. akt: I SA/Ke 201/13).

     

    Wygaśnięcie obowiązku podatkowego

     

    Obowiązek podatkowy, o którym mowa, wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.

    Jeżeli chodzi o wyrejestrowanie pojazdu, to zgodnie z przepisem art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, następuje to na wniosek właściciela w drodze decyzji. Wydanie przez właściwego starostę decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu powoduje, iż z końcem miesiąca, w którym dokonano wyrejestrowania pojazdu, następuje wygaśnięcie obowiązku podatkowego (por. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 maja 2014 r., sygn. akt: I SA/Gl 1274/13).

     

    Podstawa prawna

    Art. 8, art. 9 ust. 1, art. 9 ust 4, art. 9 ust. 4a, art. 9 ust. 4b, art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.).
    Art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.).

     

    Orzecznictwo

    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 maja 2014 r., sygn. akt: I SA/Gl 1274/13.
    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. akt: I SA/Ke 201/13.
    Teksty powołanych orzeczeń dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE