- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyZmiany w 500plus w pytaniach i odpowiedziach

    Zmiany w 500plus w pytaniach i odpowiedziach

    W jaki sposób zostanie rozszerzony program Rodzina 500plus?

    Rozszerzenie programu obejmie przede wszystkim przyznawanie świadczeń na pierwsze dziecko, niezależnie od wysokości dochodu rodziny. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku i samodzielnie je weryfikował.

    Proponowane jest też wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Obecnie, w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu. Ponadto od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

    Od kiedy świadczenie będzie przysługiwało na pierwsze dziecko?

    Świadczenie wychowawcze na każde dziecko będzie przysługiwało od 1 lipca br. bez względu na dochód rodziny.

    Jak wnioskować o rozszerzone świadczenie „Rodzina 500+”?

    W porównaniu z poprzednimi latami nic się w tej materii nie zmieni. Zatem wnioski składamy drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową) lub elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia).

    W jakich terminach należy składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500plus?

    W 2019 r., tak jak do tej pory, wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca, a tradycyjną – od 1 sierpnia. Zmiany w tym zakresie czekają nas dopiero w roku 2021.

    Co zrobić, by uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania?

    Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, tj. od 1 lipca 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.
    W przypadku rodziców, którzy mają obecnie przyznane świadczenie do końca września 2019 r., w celu kontynuacji wypłaty świadczenia wychowawczego po 30 września bieżącego roku, wnioski również będzie można składać już od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną. Wniosek złożony do 31 sierpnia 2019 r., to wypłata świadczenia do końca października 2019 r. Wnioski złożone w kolejnych miesiącach –  przyznanie świadczenia oraz jego wypłata nastąpi, co do zasady, w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.
    Istotne jest, że na podstawie wniosków składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków – dopiero w celu uzyskania świadczeń na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., trzeba będzie, od lutego 2021 r., złożyć kolejny wniosek.

    Ile czasu mają rodzice na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko?

    Projekt zakłada m.in. wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie, świadczenie w takim przypadku przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.
     

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Spoełcznej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE