Jesteś tutaj:
Sprawy rodzinne
06.11.2015 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Rozwodzący się małżonkowie mogą sami uregulować kwestie kontaktów z dzieckiem

Anita od 15 lat jest mężatka, jednak od pewnego czasu relacje z mężem przestały się układać i wspólnie podjęli decyzję o rozwodzie. By zaoszczędzić sobie przykrości zdecydowali, że oboje zawnioskują o nieorzekanie o winie. Z małżeństwa pochodzi trojka małoletnich dzieci, wszystkie w wieku szkolnym. Anita i jej mąż chcieliby sami uzgodnić kwestie opieki nad dziećmi oraz kontaktów z nimi po rozwodzie. Czy jest taka możliwość? A może kwestie te obligatoryjnie rozstrzyga sąd niezależnie od woli małżonków?

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem stanowi element wyroku rozwodowego
Rozwód jest ciężkim przeżyciem nie tylko dla samych małżonków, ale zwłaszcza dla ich wspólnych małoletnich dzieci. Rozwód stwarza dla nich nową sytuację, w której wielu dzieciom ciężko jest się odnaleźć. Od tej pory dzieci przestają mieszkać z obojgiem rodziców, pozostając na ogół przy matce. Dziecko ma jednak prawo utrzymywać kontakt także z tym rodzicem, z którym nie przebywa na stałe. Dobro dziecka wymaga bowiem, aby więzy rodzinne były utrzymane z obojgiem  rodziców. Jest to istotne zwłaszcza z punktu wiedzenia jego prawidłowego rozwoju.  Dlatego tak ważną kwestią – z uwagi na konieczność zachowania właściwych relacji rodzinnych pomimo rozwodu rodziców – jest ustalenie kontaktów dzieci z tym z rodziców, z którym dziecko stale nie przebywa. Toteż rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem stanowi element wyroku rozwodowego. Nie oznacza to jednak, że sąd nie uwzględnia ustaleń poczynionych przez samych rodziców.

 

Dziecko ma prawo do wychowania przez oboje rodziców

 

Obowiązujące przepisy prawa rodzinnego realizują prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców. Jego wyrazem jest prawo do utrzymywania kontaktów z obojgiem z rodziców, niezależnie od tego, z którym z nich dziecka na stałe przebywa. Dlatego przepisy prawa przyznają prymat porozumieniu rodziców w tej kwestii, dzięki czemu orzeczenia sądowe nie będą krzywdzące dla rodziny.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie
przejdź do formularza »

 

Porozumienie rodziców

 

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszczają, aby rozwodzący się małżonkowie sami porozumieli się co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Należy jednak pamiętać, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. By porozumienie rodziców mogła być przez sąd uwzględnione, musi mieć formę pisemną. Wymóg taki wynika wprost z przepisu art. 58 § 1 KRO. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Oznacza to, że sąd ocenia, czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i  ustalone przez małżonków zasady utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie nie doprowadzą przede wszystkim  do osłabienia więzi dzieci z którymkolwiek z rodziców.

Brak porozumienia albo brak zgodności porozumienia rodziców z dobrem dziecka skutkuje podjęciem rozstrzygnięcia przez sąd
Jeżeli rodzice nie zawrą wyżej wskazanego porozumienia  o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie albo porozumienie to okaże się niezgodne z dobrem dziecka, wówczas sąd  uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może wtedy także powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

 

Podstawa prawna:
Art. 58 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (T.j. Dz.U.2015.583).
 

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie
przejdź do formularza »

 

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.