- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyCzy rodzice, którzy się rozwodzą, mogą sami uzgodnić wysokość alimentów płaconych na...

    Czy rodzice, którzy się rozwodzą, mogą sami uzgodnić wysokość alimentów płaconych na dziecko?

    Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to inaczej plan wychowawczy

    Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem zwany jest inaczej planem wychowawczym. Dzięki temu rozwód ma szansę okazać się mniej bolesny dla dzieci.  Nie budzi bowiem wątpliwości, że rozwód rodziców należy do jednych z najcięższych i najbardziej stresujących przeżyć w życiu dzieci. Rozwód rodziców zmienia ich świat, dlatego należy szczególnie zadbać o to, by więzy rodzinne łączące rodziców i dzieci nie uległy osłabieniu.  

    Dlaczego warto zawierać porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?

    Umożliwienie rodzicom zawarcia porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie zwiększa ochronę prawa dziecka do wychowania przez oboje rodziców. Zgoda rodziców jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowych więzi rodzinnych. Dobro dziecka wymaga więc zgodnego działania rodziców, także w zakresie widywania się z nim. Dzięki takiemu porozumieniu nie dojdzie do rozstrzygnięć sądu mogących krzywdzić rodzinę.

     

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie i należnych alimentach
    przejdź do formularza »

    Porozumienie musi mieć formę pisemną

    Kodeks rodzinny i opiekuńczy stawia wymóg zawarcia porozumienia w formie pisemnej.  Niedopuszczalne jest zatem zawarcie porozumienia w formie ustnej. Ustalając kwestie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie rodzice muszą pamiętać, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka, a więc wtedy, gdy przede wszystkim zabezpiecza utrzymanie więzi rodzinnych między rodzicami i dziećmi.

    Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie może także zawierać postanowienia odnośnie wysokości alimentów płaconych na dziecko

    Sąd w wyroku rozwodowym orzeka również w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zabraniają przy tym umieszczenia w porozumieniu o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie także postanowienia dotyczącego uzgodnionej między rodzicami wysokości alimentów. Należy przy tym pamiętać, że alimenty obejmują świadczenia przeznaczone na stworzenie dziecku warunków do życia i rozwoju, a zatem w pierwszym rzędzie na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Warto przypomnieć, że obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obciąża rodzica z mocy prawa , a jego rozmiar uzależniony jest od zakresu usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodzica.

    Podstawa prawna:
    Art. 58, art. 133, art. 135 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (T.j. Dz.U.2015.583).

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie i należnych alimentach
    przejdź do formularza »

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE