Jesteś tutaj:
Artykuły
Kiedy samochód może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela?
Prawo
21.10.2015 Rafał Rodzeń
Odholowanie samochodu nie jest czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy odbywa się to pod nieobecność kierowcy. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, które wymuszają zastosowanie powyższych rozwiązań, szczególnie, gdy taki kierowca nie stosuje się do przepisów drogowych, a jego postępowanie zagraża nie tylko innym uczestnikom ruchu ale także pieszym.
Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego
Prawo
20.10.2015 Andżelika Banowicz
Turnus rehabilitacyjny jest formą aktywnej rehabilitacji połączonej z aktywnym wypoczynkiem, skierowaną do osób niepełnosprawnych. Jego celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Turnusy rehabilitacyjne organizuje się dla osób niepełnosprawnych o zbliżonych potrzebach, wynikających w szczególności z ich wieku lub rodzaju niepełnosprawności albo rodzaju schorzeń lub dysfunkcji. Czas trwania turnusu wynosi co najmniej 14 dni. Organizuje się je jedynie na terenie kraju, w grupach liczących nie mniej niż 20 uczestników. Uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych jest odpłatne, a ich cena zaczyna się od 950,-zł i uzależniona jest od pory roku, miejsca, czy komfortu ośrodka. Niepełnosprawny ma jednak możliwość ubiegania się o częściowe zrefundowanie kosztów udziału w turnusie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kwestie związane z tym tematem reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r., Nr 27, poz. 721 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2007r., Nr 230, poz. 1694).
Czy można usunąć dziecko z przedszkola?
Prawo
15.10.2015 Rafał Rodzeń
Przedszkola publiczne zajmują się nie tylko szeroko rozumianą opieką nad małymi dziećmi, ale także w pewnym, choć ograniczonym zakresie starają się przygotować je do edukacji w szkole podstawowej. W tym celu nauczyciele organizują szereg zabaw i ćwiczeń pozwalających przedszkolakom rozwijać nowe umiejętności. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chociażby jedno dziecko uniemożliwia przeprowadzenie takiego zajęcia.
Czy praca za granicą stanowi podstawę do otrzymania emerytury?
Prawo
02.10.2015 Rafał Rodzeń
W dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego oraz poziomu bezrobocia coraz większa liczba Polaków decyduje się na emigrację w celu poszukiwania lepszych warunków życia. Posiadanie pracy w naszym kraju nie zawsze jest satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę fakt naprawdę niskich zarobków i ciężkich warunków pracy. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem ubywa nam potencjalnych pracowników.
Kiedy pobierana jest opłata targowa?
Prawo
29.09.2015 Andżelika Banowicz
Opłata targowa jest daniną lokalną stanowiącą dochód gminy. Pobierana jest ona od osób, które zajmują się sprzedażą na targowiskach. Zasady ustalania i poboru opłaty targowej reguluje Ustawa z 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r., Nr 95, poz. 613 ze zm.).
Chcesz nabyć polskie obywatelstwo? Sprawdź czy trzeba zrzec się dotychczasowego obywatelstwa!
Prawo
22.09.2015 Andżelika Banowicz
Obywatel polski może posiadać równocześnie obywatelstwo polskie, jak i obywatelstwo państwa obcego. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o uznanie, nadanie lub przywrócenie obywatelstwa polskiego nie musi zrzekać się swojego dotychczasowego obywatelstwa. W takiej jednak sytuacji ma on wobec Polski takie same prawa i obowiązki, jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Oznacza to, że taka osoba nie może wobec władz polskich powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadanie równocześnie obywatelstwa innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki, a więc będzie traktowana jako obywatel Polski.
Dochodzenie roszczeń z weksla
Prawo
17.09.2015 Jarosław Olejarz
Każda osoba korzystająca z produktów finansowych najczęściej podpisuje weksle i są to weksle in blanco. Często weksle też są podpisywane przez osoby, które poręczają za czyjś dług. Taki poręczyciel składa wówczas swój podpis na odwrotnej stronie weksla z dopiskiem „poręczam”. Najczęściej jednak nikt się nie zastanawia nad konsekwencjami swojego podpisu na tym kawałku papieru, a konsekwencje mogą być mocno odczuwalne. Dotyczy to zwłaszcza znacznych zobowiązań, jak np. w przypadku kredytów hipotecznych gdzie kwoty sięgają setek tysięcy złotych. A wystarczy tylko chwila nieuwagi…
Czym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności ?
Prawo
16.09.2015 Rafał Rodzeń
Skuteczne dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego jest uzależnione od posiadania dokumentu, który stwierdza jednoznacznie i zgodnie z prawem, że danej osobie przysługuje wierzytelność względem określonego dłużnika. Taki dokument to nic innego jak tytuł wykonawczy – jest on tak naprawdę przepustką do podjęcia przez komornika jakichkolwiek czynności egzekucyjnych.
Opłaty na radę rodziców
Prawo
01.09.2015 Rafał Rodzeń
Wrzesień to dla wielu rodziców niezbyt przyjemny miesiąc. Chodzi oczywiście o liczne wydatki pojawiające się w związku z tym, iż dziecko po raz pierwszy lub po raz kolejny idzie do szkoły lub przedszkola. Jedną z ważniejszych kwestii jest opłata na radę rodziców lub komitet rodzicielski. Czy jest ona obowiązkowa, a może rodzice niepotrzebnie wydają na ten cel swoje ciężko zarobione pieniądze?
Kiedy adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej bądź wypowiedzieć pełnomocnictwo?
Prawo
20.08.2015 Andżelika Banowicz
Zgodnie z Ustawą z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 ze zm.) zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, gdy takiej pomocy może on odmówić bądź też wypowiedzieć istniejące już pełnomocnictwo. Oprócz w/w ustawy kwestie te reguluje również Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, czyli Kodeks Etyki Adwokackiej.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 195  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.