- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZa kłamstwo w przedszkolu możesz trafić za kratki

    Za kłamstwo w przedszkolu możesz trafić za kratki

    Jeśli chcemy, aby nasz maluch trafił do publicznego przedszkola musimy wypełnić specjalną deklarację – podajemy w niej wszelkie niezbędne informacje, potrzebne dla przeprowadzanej rekrutacji. Wśród nich warto nadmienić o sposobie wychowywania dziecka, rodzice samotni mają bowiem na starcie lepsza pozycję, niż pełna rodzina dziecka. W związku z tym, jeśli maluch wychowuje się bez mamy lub taty, to jego szanse na miejsce w przedszkolu wzrastają, otrzymuje on bowiem maksymalną liczbę punktów za powyższe kryterium. W praktyce jest to czynnik decydujący bardzo często o sukcesie podczas rekrutacji przedszkolnej.

    Niestety spora liczba rodziców chce obejść system rekrutacji i celowo podaje fałszywe dane na temat stanu rodzinnego dziecka. W oświadczeniu zaznacza się, że maluch ma tylko jednego rodzica, podczas gdy drugi w rzeczywistości uczestniczy w jego wychowaniu. Taka sytuacja najczęściej pojawia się w tzw. związkach nieformalnych. W przypadku małżeństw sfałszowanie deklaracji wydaje się zabiegiem zdecydowanie trudniejszym. Oszuści nie powinni czuć się jednak bezkarni, ustawodawca zmienił bowiem przepisy tak, aby ukrócić ten proceder.

    Jeżeli bowiem pracownicy przedszkola powezmą choćby najmniejsze wątpliwości co do samotnego wychowywania dziecka – np. wtedy, gdy maluch jest odbierany z placówki raz przez mamę, a raz przez tatę, mogą oni zgłosić sprawę dyrektorowi, a ten następnie urzędnikom właściwej gminy. Następnie zostaje wszczęta kontrola, oczywiście niezapowiedziana. Podejrzany rodzic może spodziewać się wizyty urzędnika i jeśli okaże się, że mieszka on z drugim rodzicem dziecka to konsekwencje złożenia fałszywej deklaracji rekrutacyjnej do przedszkola będą opłakane. Karą dla nieuczciwego rodzica będzie nie tylko skreślenie dziecka z przedszkola, nawet w środku roku szkolnego, ale także groźba więzienia. Sprawy mogą, i w praktyce trafiają, na policję, a stamtąd do sądu – ostatecznie mamy do czynienia ze składaniem fałszywych informacji, a za to grozi odpowiedzialność karna pod postacią pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z treścią art. 233 Kodeksu karnego, kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Ostatecznie oszust może rzeczywiście stać się samotnym rodzicem, z tą jednak różnicą że samotność czeka go w więzieniu, a nie na papierze.

    Mamy nadzieję, że powyższy artykuł skłoni co poniektórych rodziców do większego zastanowienia się podczas wypełniania deklaracji rekrutacyjnych do publicznych przedszkoli. Świadome podanie fałszywych informacji może skończyć się tragicznie także dla ich dzieci – ostatecznie mogą one stracić mamę lub tatę na 3 lata.

    Podstawa prawna:

    (art. 233 k.k. (Dz.U.1997.88.553)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE