- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBadania technicznego stanu pojazdu nie musisz wykonywać u autoryzowanego serwisanta

    Badania technicznego stanu pojazdu nie musisz wykonywać u autoryzowanego serwisanta

    Zgodnie z treścią art. 81 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu samochodowego jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Badania techniczne dzieli się na badania okresowe , badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pamiętajmy przy tym, że pierwszemu badaniu okresowemu nie podlega:

    • nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;
    • zarejestrowany pojazd: o na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu – w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub o w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności – z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

    Niewielu kierowców wie, że zakup nowego auta w salonie nie powoduje konieczności serwisowania samochodu w autoryzowanym warsztacie. Praktyka pokazuje, że właściciele nowych pojazdów oddają je celem przeprowadzenia badania technicznego wyłącznie do serwisów rekomendowanych przez dealera, u którego dokonali zakupu – wszystko z obawy przed utratą gwarancji. Jak się okazuje zupełnie niesłusznie.

    Zgodnie z Rozporządzeniami BER 330/2010 oraz MVBER 461/2010, każdy kierowca ma prawo do korzystania z niezależnych i nieautoryzowanych serwisów samochodowych – nawet, gdy zakupi auto bezpośrednio w salonie. Warto przy tym zaznaczyć, że autoryzowany serwis nie może z tego powodu odmówić w przyszłości honorowania gwarancji danego samochodu. Powyższa regulacja obowiązuje już od czerwca 2010 r., niestety większość Polaków nie ma o niej pojęcia i tym samym przepłaca za przeprowadzane badania techniczne. Zyski w takiej sytuacji uzyskują nie tylko pracownicy autoryzowanych warsztatów samochodowych, ale także dealerzy, którzy straszą kierowców utratą gwarancji w przypadku serwisowania w innym zakładzie. W niektórych przypadkach różnica w cenie wykonanej usługi przez serwis autoryzowany i nieautoryzowany wynosi nawet kilka tysięcy złotych.

    Wybór właściwego warsztatu samochodowego jest jednak kluczowym elementem, cena nie zawsze będzie czynnikiem decydującym o jakości świadczonych usług. Dlatego zanim oddamy nasz samochód w obce ręce, przejrzyjmy oferty kilku różnych serwisów (także tych nieautoryzowanych), a najlepiej skorzystajmy z porady rodziny lub znajomych. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z lokalnego warsztatu (nieautoryzowanego), po wykonanej usłudze poprośmy o formularz, który będzie zawierał spis wszystkich przeprowadzonych przez mechanika czynności. Będzie to dowód na wykonanie przeglądu w zgodzie z powszechnie obowiązującymi zasadami – oczywiście wraz z fakturą i pieczątką w książce gwarancyjnej naszego auta. Jak była już mowa wcześniej – producent samochodu nie może odmówić uznania takiego przeglądu, w przeciwnym razie sam będzie musiał udowodnić, że wykonane czynności serwisowe były nieprawidłowe i doszło do utraty gwarancji – w praktyce jest to bardzo trudne zadanie.

    Podstawa prawna:

    [art. 81 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE