- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRozwój energetyki odnawialnej

    Rozwój energetyki odnawialnej

    W porównaniu do innych krajów Europy (np. Austrai, Dania, Finalandia, Szwecja, Niemcy) w Polsce nie ma ustawy, która regulowałaby szeroko pojętą problematykę energetyki odnawialnej. Jak najszybsze przyjęcie takiej regulacji oznacza dostosowanie naszych rozwiązań legislacyjnych do standardów prawnych obowiązujących na rynku energii odnawialnej w rozwiniętych krajach europejskich. Przedłożony przez ministra gospodarki projekt ustawy pozwoli uzyskać co najmniej 15% udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r., zgodnie z priorytetem wyznaczonym w „Polityce energetycznej Polski do 2030 r.”

    Jak już zostało wspomniane, celem przyjętych rozwiązań jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska, między innymi w wyniku efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Chodzi również o racjonalne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, z uwzględnieniem długofalowej polityki rozwoju gospodarczego Polski. Ważne jest także kształtowanie mechanizmów i instrumentów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła lub chłodu, bądź biogazu rolniczego w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Ponadto, przepisy projektu ustawy powinny przyczynić się również do wypracowania optymalnego i zrównoważonego zaopatrzenia odbiorców końcowych w energię elektryczną, ciepło lub chłód, bądź biogaz rolniczy z instalacji odnawialnych źródeł energii. W wyniku zwiększenia liczby nowych instalacji OZE – przewiduje się powstanie nowych miejsc pracy oraz wykorzystani na cele energetyczne produktów ubocznych lub pozostałości z rolnictwa i przemysły wykorzystującego surowce rolnicze.

    W ramach działań porządkujących system wsparcia OZE przewidziano utrzymanie obecnego systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE, jednakże z tym zastrzeżeniem, że wytwórcy energii elektrycznej będą mieli wybór między zachowaniem obecnych zasad wsparcia, a zadeklarowaniem przystąpienia do nowego systemu aukcyjnego. W projekcie ustawy przewidziano także wprowadzenie nowych opcji dla istniejących instalacji OZE w celu optymalizacji rachunku ekonomicznego oraz wdrożenie nowoczesnego systemu aukcji dla nowych i zmodernizowanych instalacji OZE. Projekt ustawy zakłada także promocję prosumenckiego wytwarzania energii z OZE w mikro- i małych instalacjach. Energetyka prosumencka polega na zużywaniu na potrzeby własne energii elektrycznej wytwarzanej z OZE i sprzedawaniu jej nadwyżek do sieci elektroenergetycznej; w ramach tego systemu przewidziano m.in. obowiązek zakupu nadwyżek energii elektrycznej, która została wytworzona w mikroinstalacji przez kolejnych 15 lat, po cenie 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, ogłoszonej przez prezesa URE.

    System aukcyjny

    W projekcie zaproponowano nowy system wsparcia dla producentów energii z OZE – system aukcyjny. Ma on funkcjonować od 1 stycznia 2015 r. Aktualnie odbiorca przemysłowy, przedsiębiorstwo energetyczne, odbiorca końcowy, dom maklerski są zobowiązane do uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectw pochodzenia. To mechanizm „zielonych certyfikatów”, który ma być zastąpiony właśnie przez system aukcyjny, który zapewni pełną konkurencję wszystkich technologii OZE. Aaukcje będą – przynajmniej raz w roku, ogłaszane, organizowane i przeprowadzane przez prezesa URE. Ogłoszenie o aukcji będzie na co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem, zamieszczane w BIP-ie URE. Wygrywać będą uczestnicy, którzy zaoferują najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej z OZE. Minister gospodarki – na co najmniej 60 dni przed przeprowadzeniem pierwszej w danym roku aukcji – będzie informować w rozporządzeniu o maksymalnej cenie (w złotych) za 1 MWh, za jaką może zostać w danym roku sprzedana przez wytwórców, w drodze aukcji, energia elektryczna z odnawialnych źródeł.

    Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej SA

    W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii przewidziano utworzenie Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej SA (OREO SA), który będzie odpowiedzialny m.in. za rozliczenie ujemnego salda pomiędzy wartością sprzedaży energii elektrycznej i wartością zakupu energii elektrycznej wytworzonej na podstawie systemu aukcyjnego. Jego wyznaczenie wynika bezpośrednio z obowiązków sprzedawcy zobowiązanego do zakupu energii elektrycznej po stałych cenach określonych na podstawie przeprowadzonej aukcji. Ceny będą zróżnicowane w zależności od konkretnego rozstrzygnięcia w aukcji. OREO SA, ma także gromadzić i zarządzać środkami z opłaty OZE. Przez 2015 rok stawka opłaty OZE netto wynosić będzie 2,27 zł za 1 MWh.


    Uproszczenie procedur koncesyjnych

    Celem uproszczenia i ograniczenia dotychczasowych procedur koncesyjnych wyłącznie do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacjach przemysłowych, zaproponowano w przepisach projektu ustawy, aby działalność gospodarcza – w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii – w małej instalacji wymagała jedynie wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Wpis ten określono w projekcie jako „rejestr wytwórców energii w małej instalacji”. Rejestr prowadzić będzie prezes URE.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE