- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWyłączne prawo do odmiany roślin

    Wyłączne prawo do odmiany roślin

    Zgodnie z treścią art. 2 pkt 1 ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, definiuje pojęcie „odmiany roślin”, jako zbiorowość roślin w obrębie botanicznej jednostki systematycznej najniższego znanego stopnia, która niezależnie od tego, czy w pełni odpowiada warunkom przyznania wyłącznego prawa:
    – jest określona na podstawie przejawianych właściwości wynikających z określonego genotypu lub kombinacji genotypów
    – jest odróżnialna od każdej innej zbiorowości roślin na podstawie, co najmniej jednej z przejawianych właściwości,
    – pozostaje niezmieniona po rozmnożeniu.
    Hodowca może ubiegać się o przyznanie wyłącznego prawa, jeżeli odmiana jest odrębna, wyrównana, trwała oraz nowa, a jej nazwa odpowiada wymaganiom, o których mowa w art. 9 ust. 1. ustawy o ochronie prawnej roślin:
    Nazwa odmiany nie może:
    • Być taka sama jak nazwy lub podobna do nazw odmian występujących na terytorium państw członkowskich, stowarzyszonych lub trzecich, które są lub były nadane odmianom należącym do tego samego lub innych gatunków tego rodzaju, jak również nazw odmian chronionych wyłącznym prawem lub wpisanych do odpowiednich rejestrów odmian, chyba, że odmiana nie jest już chroniona lub nie znajduje się w obrocie, a jej nazwa nie była powszechnie znana,
    • Budzić powszechnego sprzeciwu,
    • Wprowadzać w błąd, co do hodowcy, jej właściwości lub wartości użytkowych,
    • Być tożsama lub podobna do innych określeń używanych powszechnie w obrocie,
    • Naruszać prawa osób trzecich do znaków towarowych,
    • Zawierać wyrazów "odmiana" lub "odmiana mieszańcowa",
    • Składać się z samych cyfr ani rozpoczynać się od cyfry.

    O przyznanie wyłącznego prawa może ubiegać się również osoba, która nabyła od hodowcy, na podstawie pisemnej umowy, prawa do wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej przez niego odmiany.


    Wyłączne prawo odmiany
    przyznaje dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, należy pamiętać, że wyłączne prawo dotyczy odmian wszystkich rodzajów i gatunków roślin. Wyłączne prawo jest dziedziczne oraz zbywalne w drodze umowy zawartej w formie pisemnej. Wyłącznego prawa nie przyznaje się, jeżeli odmiana została zgłoszona do ochrony albo jest chroniona przez Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE