- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWpis do rejestru dłużników

    Wpis do rejestru dłużników

    Znalezienie się w rejestrze dłużników nie jest z wiadomych przyczyn jakąkolwiek nobilitacją, wręcz przeciwnie – świadczy o nierzetelności danego podmiotu. To z kolei może przedkładać się w przyszłości na gorszą sytuację rynkową i brak zaufania do danej osoby. Wpis na listę dłużników jest swoistego rodzaju sankcją za niewykonanie zaciągniętych zobowiązań i jednocześnie ostrzeżeniem, aby nie doprowadzać do stanu zadłużenia.

    Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA rozpoczął swoją działalność od 4 sierpnia 2003 r. Do 14 czerwca 2010 r. korzystać z jego usług mogły jedynie firmy, przedsiębiorstwa i wielkie korporacje, od tej daty zakres dostępności poszerzył się jednak o osoby fizyczne, gminy i wtórnych wierzycieli. Oznacza to, że na chwilę obecną wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru może zostać złożony przez praktycznie nieograniczony krąg podmiotów. Ważną informacją jest także to, że od czerwca 2010 r. prawo do żądania wpisania dłużnika do BIG przysługuje również konsumentom, jeśli tylko znajdą się na pozycji niezaspokojonego wierzyciela. Ich wierzytelność musi być jednak poparta prawomocnym wyrokiem sądowym nakazującym dłużnikowi realizację zaciągniętego zobowiązania. To czy dłużnikiem jest osoba prawna czy osoba fizyczna nie ma żadnego znaczenia.

    Tak naprawdę nowelizacja przepisów ułatwiła procedurę wpisywania dłużników do BIG, z drugiej jednak strony znalezienie się na tej mało zaszczytnej liście stanie się niezwykle proste. Podstawą do wpisu będzie mogła być nawet zwykła umowa pożyczki niewielkiej kwoty pieniężnej, jeśli tylko nie zostanie spłacona przez dłużnika, a wierzyciel uzyska sądowy prawomocny nakaz zapłaty.

    Zgodnie z treścią art. 12 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, wierzyciel może przekazywać do biura informacje gospodarcze w celu ich ujawnienia, jeżeli zawarł z biurem umowę o udostępnianie informacji gospodarczych. Pamiętajmy, że powyższą umowę sporządza się na piśmie pod rygorem nieważności. Z kolei art. 14 w/w aktu prawnego wskazuje, że wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

    • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów, o których mowa w art. 1871 KPC;
    • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
    • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

    Wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika niebędącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

    • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej;
    • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
    • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

    Na zakończenie ważna informacja – aby sprawdzić czy nie znajdujemy się na liście dłużników powinniśmy wejść na stronę http://www2.krd.pl lub www.infokonsument.pl oraz skorzystać z dostępnych tam wyszukiwarek BIG.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE