- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInnePłać elektroniczne i pilnuj kiedy pieniądze trafiają na rachunek

    Płać elektroniczne i pilnuj kiedy pieniądze trafiają na rachunek

    Przepisy prawa jednak obecnie precyzyjnie regulują zasady związane z wykonywaniem przekazu pieniędzy czy też ich przelewu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 maja 2011 roku o usługach płatniczych, przelewy powinny być realizowane nie później niż do końca następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia. Czyli jeżeli złożymy dziś zlecenie (nie jest istotna godzina takiego zlecenia) to pieniądze powinny trafić do naszego kontrahenta najpóźniej do końca dnia następnego. Planując zatem spłatę raty kredytu, której termin płatności przypada na jutro, przelew powinniśmy wysłać najpóźniej w dniu dzisiejszym.

    Zlecenia papierowe realizowane są dłużej
    Ale uwaga na zlecenia realizowane w formie pisemnej, gdyż w takim wypadku termin realizacji zlecenia może być przedłużony o jeden dzień roboczy, jeżeli podmiot realizujący zlecenie (np. poczta, bank, skok czy też biuro usług płatniczych) otrzymał je w postaci papierowej. W takim wypadku zlecenia może to zostać oczywiście wykonane jutro ale też może zostać wykonane następnego dnia. To zatem może skutkować tym, że nie dochowaliśmy terminu zapłaty a zatem mogą zostać zaksięgowane nam odsetki. Czasem skutki mogą być jeszcze gorsze (wypowiedzenie umowy, przegrany przetarg). W takim wypadku zatem zawsze warto zaplanować dodatkowy dzień na przekazanie środków.

    Przelew do urzędu skarbowego szybciej
    W przypadku tzw. przelewów specjalnych tj. realizowanych na rzecz urzędu skarbowego czy ZUS, przelew taki powinien dotrzeć (następuje uznanie rachunku płatniczego) do odbiorcy nie później niż do końca następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia. W tym wypadku nie ma znaczenia czy zlecenie prześlemy w formie pisemnej czy też elektronicznej, bank czy też inny podmiot realizujący podlecenie w tym zakresie musi doprowadzić do uznania rachunku najpóźniej w dniu następnym.

    Odsetki za opóźnienie w zapłacie zapłaci bank
    W przypadkach płatności specjalnych, tj. tych do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa nie stosuje się art. 54 ust. 2 ustawy o usługach płatniczych. Ponadto w razie niedotrzymania terminu wykonania takiej transakcji dostawca usługi płatniczej jest obowiązany do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego odsetek w wysokości przewidzianej dla odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Czyli jeżeli my zlecimy wykonanie przelewu specjalnego odsetki w tym zakresie urząd skarbowy ściągnie sobie bezpośrednio od dostawcy (czyli np. banku). W innych przypadkach opóźnienia w wykonaniu przelewu jeżeli poniesiemy z tego tytułu szkodę (np. naliczone zostaną odsetki), to dostawca będzie zobowiązany do jej naprawienia na naszą rzecz. Czyli my np. zapłacimy odsetki ale będziemy domagać się ich zwrotu od dostawcy.


    Jarosław Olejarz
    Radca prawn 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE