- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiPrawnik – czy jest niezbędny?

    Prawnik – czy jest niezbędny?

    Sami prawnicy mają problem z zaznajomieniem się z tymi wszystkimi regulacjami, trudno zatem dziwić się przeciętnemu obywatelowi, że tego nie ogarnia. Należy jednak o pamiętać o jednym, zgodnie z rzymską zasadą ignorantia Iris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Bo jeżeli sami nie będziemy o tym pamiętać, może nam o tym przypomnieć jakiś urzędnik lub funkcjonariusz… Oczywiście możemy czytać aktualności, spróbować zapamiętać taki czy inny przepis. Dzięki dobrodziejstwu sieci internetowej możemy korzystać ze specjalistycznych stron internetowych, gdzie znajdziemy wiele interesujących informacji. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza strona internetowa nie zastąpi nam pomocy fachowca, gdyż każdy problem prawny jest inny i czasem wystarczy drobna zmiana stanu faktycznego, żeby wyciągnąć inne wnioski.
    Jakiego szukać prawnika
    W zależności od naszej potrzeby, możemy udać się do jednego z wielu przedstawicieli zawodów prawniczych. Często mówi się że ktoś jest prawnikiem, głównie w stosunku do adwokatów czy radców prawnych. Jednakże zawodów prawniczych jest więcej. Jak będziemy mieć problem z prawem karnym czy rodzinnym to udamy się do adwokata. W przypadku problemów z podatkami, specjalistą z tej dziedziny będzie doradca podatkowy. Sprzedając nieruchomość skorzystamy z pomocy notariusza, a chcąc odzyskać swoje pieniądze poprosimy o pomoc komornika sądowego. Najbardziej uniwersalnym prawnikiem chyba jest radca prawny, który najczęściej będzie w stanie nam pomóc zarówno w sprawach osobistych (spadki, darowizny itp.), jak też biznesowych (reprezentacja w sądzie, urzędzie czy też zwykłe przygotowanie umów itp.).
     
    Ile kosztuje pomoc prawnika
    Ceny usług prawnych są bardzo zróżnicowane, wiele zależy od tego czego będziemy oczekiwać od naszego prawnika. Pytając prawnika o cennik, co do zasady każdy z nich nam powie, że o wysokości wynagrodzenia decyduje umowa z klientem i tak jest rzeczywiście. Najtańsze w katalogu usług prawniczych są porady udzielane klientom. W zależności od lokalizacji kancelarii (większe miasta, droższe dzielnice itp.), od renomy określonego prawnika, a także jego doświadczenia w określonych sprawach, za poradę ustną uzyskaną w kancelarii przyjdzie nam zapłacić od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilkuset. Usługi związane z przygotowaniem wzoru dokumentu np. umowy, czy też innego pisma do sądu, to kwoty sięgające od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Oczywiście na niektórych prawników jesteśmy można rzecz skazani. Nie dokonamy zbycia nieruchomości bez notariusza, czy nie przeprowadzimy egzekucji bez komornika. Ale nawet w takim przypadku warto pomyśleć, czy oferowana cena nie jest zbyt wygórowana. Notariuszy nie obowiązuje żadna rejonizacja, zatem czasem warto sprawdzić czy w innej kancelarii nie jest taniej. Z komornikiem jest inna sprawa, gdyż jego właściwość i wynagrodzenie regulują odpowiednie przepisy, a ponadto koszty egzekucji komornik winien wyegzekwować od dłużnika, ale w tym przypadku warto się zastanowić która kancelaria komornicza cieszy się dobrą skutecznością.
     
    Nie zawsze trzeba iść do kancelarii
    Zawody prawnicze należą do tzw. zawodów zaufania społecznego, stąd dostęp do nich jest utrudniony. Wykorzystują to korporację prawnicze, broniąc dostępu do tych zawodów w celu ograniczenia konkurencji na rynku usług prawniczych. Wraz jednak z postępem technicznym wielu prawników przeniosło swoje usługi z realnej rzeczywistości do tej wirtualnej. Dziś możemy skorzystać z wielu usług prawniczych, w zasadzie bez wychodzenia z domu, przez 24h na dobę. Usługi takie świadczą wyspecjalizowane kancelarie prawne działające za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu możemy za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymać wzór interesującego nas dokumentu (umowy, pozwu, wniosku), skorzystać z porady prawnej prawnika, korzystając z odpowiedniego formularza prawnego, a także zapoznać się z bieżącymi informacjami prawnymi lub przeczytać gotowe odpowiedzi na porady prawne. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych kancelarii, gdyż nie wiedząc jakie osoby są po drugiej stronie, może się okazać, że doradza nam spawacz lub hydraulik.
    Jarosław Olejarz
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE