- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy przysługuje skarga na czynności komornika?

    Kiedy przysługuje skarga na czynności komornika?

    Skargę na czynności lub zaniechanie ze strony komornika wnosi się do sądu rejonowego. Skargę na czynności komornika rozpoznaje co do zasady sąd, przy którym działa komornik.
       

    Skargę na czynności komornika może złożyć strona postępowania egzekucyjnego (np. wierzyciel), której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

    Skarga na czynności komornika powinna mieć formę pisma procesowego, a więc zawierać:
    •    oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    •    oznaczenie rodzaju pisma;
    •    oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    •    podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    •    wymienienie załączników.Skarga na czynności komornika powinna ponadto wskazywać, jaką czynność lub jakie zaniechanie podlega zaskarżeniu, a ponadto musi wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.
    Skargę tę wnosi się do sądu w terminie:
    •    tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona,
    •    w innych wypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia dowiedzenia się przez skarżącego o dokonanej czynności.

    Skargę na zaniechanie przez komornika czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.

    Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania i przesłania ich do sądu, który skargę rozpoznaje.

    Warto w tym miejscu wskazać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 r., sygn. akt III CSK 381/06, w którym Sąd Najwyższy orzekł, że błędne oddalenie przez sąd skargi na czynność komornika, która spowodowała szkodę, nie wyłącza odpowiedzialności odszkodowawczej komornika na podstawie art. 23 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 231, poz. 1376, z późn. zm.). Przepis art. 23 ustawy o komornikach i egzekucji przewiduje, że komornik ma obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Skarb Państwa jest w takim wypadku odpowiedzialny za szkodę solidarnie z komornikiem.

    Na postanowienie sądu rejonowego odrzucające spóźnioną skargę na czynności komornika przysługuje zażalenie.

    Podstawa prawna:
    •    art. 126, 767 Kodeksu postępowania cywilnego,
    •    art. 23 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 231, poz. 1376, z późn. zm.).
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE