Dokument wydrukowany na witrynie http://serwisprawa.pl 
 

Praca tylko po znajomości

Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH na zlecenie PKPP „Lewiatan” wynika, że ponad 63 proc. małych przedsiębiorstw i ponad 57 proc. średnich najczęściej zatrudnia pracowników z polecenia.

Nie ma w tym nic zaskakującego, gdy dotyczy firm prywatnych – ocenia prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. Jest to prawidłowość, która występuje we wszystkich gospodarkach rynkowych. – W małych przedsiębiorstwach, które stanowią głównie firmy rodzinne zatrudnia się przede wszystkim krewnych albo znajomych, bo im bardziej się ufa – dodaje.

Zdaniem prof. Zenona Wiśniewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedsiębiorstwa, w ramach polityki zatrudnieniowej coraz częściej płacą swoim pracownikom za wskazanie kandydata na określone stanowisko. To w ich przekonaniu najlepsza metoda pozyskiwania dobrych pracowników.

 Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS wynika z kolei, że także bezrobotni najczęściej poszukują pracy przez krewnych i znajomych. Autor: Zespół portalu SerwisPrawa.pl


 
  
 Dokument wydrukowany na witrynie http://serwisprawa.pl