Dokument wydrukowany na witrynie http://serwisprawa.pl 
 

Donald Tusk: Będzie raport ws. memorandum gazowego

Premier powiedział, że raport przygotowany przez Bartłomieja Sienkiewicza będzie zawierał opis przebiegu i analiza procesów decyzyjnych, które dotyczą memorandum, oraz przepływu informacji pomiędzy organami państwowymi i podmiotami gospodarczymi, w których skarb państwa posiada bezpośrednio lub pośrednio udziały.

Raport ma zostać przygotowany do wtorku. Szef rządu dodał, że dokument nie będzie miał charakteru tajnego i po zapoznaniu się z nim przedstawi go również opinii publicznej.

 

Premier potwierdził, że dziś w Polsce nie widać szkód wywołanych działalnością spółek gazowych. Dodał również, że raport ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy całe zamieszanie to kwestia niechlujności, czy ta sytuacja oznacza coś poważniejszego lub czy kryją się za tym jakieś złe intencje.

 

Premier poinformował, że przyjął wszystkie wyjaśnienia wicepremiera Janusza Piechocińskiego ws. okoliczności podpisania memorandum. W jego ocenie działania wicepremiera w Sankt Petersburgu wskazują, że perfekcyjnie informował Rosjan, iż polski rząd nie akceptuje propozycji gazociągu. - Nie mam żadnych zastrzeżeń co do postępowania - powiedział premier.

 

Komentując spekulacje o wiązaniu obniżki cen gazu z budową nowej infrastruktury tranzytowej tego surowca przez Polskę, premier stwierdził, że w czasie negocjacji z Gazpromem ta sprawa była stawiana kategorycznie: - Obniżka cen gazu albo arbitraż i niewiązanie kwestii obniżki cen gazu z ewentualnymi oczekiwaniami strony rosyjskiej na rzecz nowych inwestycji infrastrukturalnych - mówił premier. Dodał, że polskie decyzje nie mogą naruszać relacji polsko-ukraińskiej. Szef rządu stwierdził również, że gaz bywa w Rosji narzędziem uprawiania polityki regionalnej i globalnej.
 Autor: KPRM


 
  
 Dokument wydrukowany na witrynie http://serwisprawa.pl