Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
06.10.2014 - Olejarz Jarosław
Proszę o poradę dotyczącą zasądzonych mi alimentów, które płacę regularnie na synów od kilku lat. Z matką dzieci nie mieszkamy od 5 lat, a obecnie jestem w związku z moją partnerką, z którą spodziewamy się dziecka. Od początku 2014 moja sytuacja zmieniła się, tj. zmieniły się koszty utrzymania, życia, kredytu. Mam dochody, które nie różnią się wcale od tych sprzed kilku lat gdy ustalane były alimenty Czy we wniosku o obniżenie alimentów, który chcę wnieść powinienem napisać o tych wszystkich okolicznościach oraz o fakcie, że matka dzieci obecnie ani wcześniej nie pracowała oraz opisać jej sytuację materialną - że mieszka z dziećmi w domu z jej rodzicami, na których pomoc materialną i w opiece nad nimi może liczyć?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
29.08.2014 - Olejarz Jarosław
Jestem po rozwodzie i płace alimenty w wysokości 800 zł na syna. Chcę zawrzeć związek małżeński na terenie polski, ale będę mieszkał poza granicami Unii Europejskiej. Jak ma się prawo do tego typu sytuacji, czy moja ex może w każdym czasie wystąpić o zwiększenie alimentów? Czy ewentualnie komornik może zająć konto moje czy przyszłej żony poza granicami kraju albo czy może poddać egzekucji np. nieruchomości nabyte przez nas w przyszłości? Czy możemy sporządzić kontrakt małżeński aby w jakiś sposób uchronić się przed takim działaniem? Chciałbym dodać, że alimenty płacę na bieżąco i nie uciekam od odpowiedzialności, pozostając w bardzo dobrym kontakcie.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.05.2014 - Olejarz Jarosław
W grudniu będę brała ślub po raz drugi. Moje pierwsze małżeństwo zostało zawarte i rozwiązane przez rozwód poza Polską. Nie zarejestrowałam tego małżeństwa w Polsce ani nigdzie indziej. Czy wychodząc ponownie za mąż musze przedstawić papiery rozwodowe, czy wystarczy tylko akt urodzenia i potwierdzenie z Polski ze nie ma przeciwskazań do zawarcia małżeństwa?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
27.03.2014 - Olejarz Jarosław
W tym roku zawieram związek małżeński z obywatelem innego kraju UE. Ślub odbędzie się w Polsce, jednakże na stale będziemy mieszkać w Holandii. O ile dobrze się orientuje, to prawo holenderskie zakłada wspólnotę dóbr nabytych zarówno przed jak i po ślubie. Odbiega to od regulacji obowiązujących w Polsce, gdzie wspólnota majątkowa dotyczy tylko dóbr nabytych wspólnie. Chciałabym się zatem dowiedzieć, gdzie powinniśmy podpisać intercyzę, w Holandii czy w Polsce? Które prawo, polskie czy holenderskie będzie nas obowiązywało w kwestiach dóbr nabytych przed ślubem, oraz tak zwanego "partneralimentatie", czyli obowiązku (w wypadku rozwodu) płacenia byłemu partnerowi alimentów w wysokości polowy rodzinnego dochodu z czasów małżeństwa? Czy jeżeli podpisze intercyzę w Polsce, to czy będzie ona respektowana w Holandii? Czy w razie rozwodu prawo holenderskie zakłada obowiązek płacenia alimentów dla byłego małżonka. Czy to prawo obowiązywałoby nas, jeśli związek małżeński będzie zawarty w Polsce?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
23.03.2014 - Olejarz Jarosław
Jestem matką trojga małoletnich dzieci. Wyrokiem sądu została mi ograniczona władza rodzicielska na wniosek mojego męża. Zamierzam wystąpić do sądu o przywrócenie władzy rodzicielskiej, ponieważ ustały przesłanki jej ograniczenia. Wyrokiem sądu zostałam również zobowiązana do płacenia alimentów. Obecnie ja zajmuję się dziećmi zamiast męża, pomimo ograniczenia mi władzy rodzicielskiej, ale mimo to dalej przesyłam alimenty mężowi, który wydaje je na siebie. Czy mogę wnieść pozew do sądu o zniesienie ciążącego na mnie obowiązku alimentacyjnego i żądać alimentów od męża?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
13.03.2014 - Olejarz Jarosław
Przygotowuje się do podziału majątku po rozwodzie, od którego upłynęło już blisko kilka lat. Miałem z byłą małżonką wspólne mieszkanie i do tego każde z nas kwoty pieniężne na swoich rachunkach bankowych. Dwa lata po rozwodzie przepisałem swoją część wspólnego mieszkania na nasze wspólne dzieci. Czy przepisana część mieszkania będzie miała wpływ bądź znaczenie przy dalszym podziale majątku? Czy była małżonka może rościć jakieś prawa z tytułu zakupu po rozwodzie mieszkania (nabyłem je w krótkim czasie po rozwodzie). Czy do podziału majątku brany jest stan rachunków bankowych na dzień rozwodu czy przyjmuje się większy zakres historii rachunku? Jak długo po rozwodzie można rościć prawa do sum pieniężnych zgromadzonych na takich rachunkach bankowych?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.01.2014 - Olejarz Jarosław
Jestem w małżeństwie od ponad 4 lat, nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy jeżeli mąż weźmie kredyt (bez mojej zgody) w banku a potem z jakiegoś powodu nie będzie mógł go spłacić, to czy bank może domagać się spłaty ode mnie? Dodam, że kredyt ten jest dość znaczny i będzie odpowiednio zabezpieczony.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
26.12.2013 - Olejarz Jarosław
Jesteśmy małżeństwem od kilkunastu lat, przy czym mamy tylko ślub kościelny bez cywilnego. Od paru lat jesteśmy w separacji faktycznej. Ja mieszkam z dwójka nastoletnich dzieci w domu, który jest własnością teściów. Mąż mieszka z rodzicami w innym domu, ale oda domy mają wspólne podwórko. Między mną a mężem i jego rodziną są ciągłe awantury i sprzeczki. Jego rodzina chce wyrzucić mnie z domu tylko, że nie mam gdzie się podziać. Mąż płaci na dzieci 200 zł miesięcznie, chociaż ma duże gospodarstwo rolne i kilkadziesiąt sztuk bydła. Nie interesuje się dziećmi. Czy mam jakiekolwiek prawa do tego domu w którym teraz mieszkam i gdzie jestem zameldowana? Co powinnam zrobić, żeby mąż więcej płacił na dzieci?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.12.2013 - Olejarz Jarosław
Od kilku lat zamieszkuje w UK. W Polsce pozostawiłem jednak rodzinę, tj. żonę z dzieckiem. Obecnie chciałbym rozwiązać to małżeństwo, gdyż nie mamy już praktycznie ze sobą żadnego związku. Jak mogę to zrobić bez niepotrzebnych procedur i czekania na rozprawy sądowe?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
22.12.2013 - Olejarz Jarosław
Mam dwoje dzieci w wieku 3 i 2 lata, chce wnieść pozew rozwodowy bez orzekania o winie. Moj mąż nigdy nie pomagał mi w opiece nad dziećmi, ponadto jest alkoholikiem. Zdarzyło się też że mnie pobił, a gdy zgłaszałam to na policje to dzwonił do kolegi z policji i ukręcali sprawę. Chce w wyprowadzić się w czasie jak nie będzie go w domu, bo gdyby był nigdy by mi nie pozwoli odejść. Chcę wyjechać poza granice Polski do czasu rozwodu, nie chcę ujawniać miejsca mojego pobytu. Czy mogę tak zrobić, czy w piśmie o rozwód dołączyć adnotacje o tym, że jestem poza granica państwa z dziećmi i nie chce do końca sprawy rozwodowej ujawniać gdzie jestem z dziećmi?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 38  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.