Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
20.05.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem po rozwodzie od pół roku. Mam przyznane alimenty na dwoje dzieci. W trakcie rozwodu złożyłam wniosek o eksmisję byłego męża, ale został oddalony. Były mąż mieszka z nami, ma przydzielony 1 pokój oraz prawo użytkowania części wspólnych mieszkania. Kiedy pod koniec ub. roku wyrok się uprawomocnił poinformowałam go, że wymagam, żeby płacił 1/4 czynszu (co miesiąc wyliczam mu należną kwotę). Do tej pory płacił (razem z alimentami), ale w tym miesiącu odmówił. Co muszę zrobić, żeby załatwić to sądownie?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
08.05.2010 - Olejarz Jarosław
Jesteśmy małżeństwem ale mamy zawartą w formie aktu notarialnego umowę majątkową małżeńską wyłączającą majątkową wspólność ustawową. Posiadamy dwie nieruchomości, z których każdy z nas ma równy udział, tj. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz działkę, wraz z nieruchomością na niej posadowioną. Razem pracowaliśmy przy wykończeniu domu, niestety ja nie mam żadnych rachunków dokumentujących zakup materiałów do wykończenia domu. Nieruchomość jest ciągle jako w trakcie budowy. Mąż nie pozwala mi inwestować na wykończenie domu. Chciałabym wiedzieć jakie mam prawa do tej nieruchomości i jakie są rozwiązania podziału tych nieruchomości, w przypadku naszego rozwodu.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
30.04.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, która na podstawie dziedziczenia ustawowego stała się spadkobiercą. Czy ja jako opiekun mogę reprezentować tą osobę w postępowaniu spadkowym i składać oświadczenie o przyjęciu spadku?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
27.04.2010 - Olejarz Jarosław
Składam pozew do sądu o rozwód bez orzekania o winie. Powinnam w nim określić wysokość alimentów na dziecko. Jak je ustalić i jaką wpisać kwotę.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.04.2010 - Olejarz Jarosław

Sprawa rozwodowa została zawieszona z uwagi na nie stawiennictwo pozwanego. Ja chcę kontynuować sprawę rozwodową i jak najszybciej uzyskać rozwód po okresie zawieszenia postępowania. Zważywszy na fakt, że mogą zaistnieć okoliczności w postaci dalszej nieobecności drugiej strony np. wyjazd za granicę, mam pytanie kiedy po zawieszeniu sprawy rozwodowej mogę ją wznowić? Czy mogę złożyć ponownie wniosek jeszcze w okresie zawieszenia, czy dopiero w pierwszym dniu po upływie zawieszenia?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
07.04.2010 - Olejarz Jarosław

Witam, mam pytanie odnośnie alimentów. Mój mąż pracuje w Anglii, gdzie zarabia miesięcznie ok. 10 tyś. zł po przeliczeniu na złotówki. Płaci mi 1300 zł z czego 400 zł to zasiłek rodzinny. Właśnie jestem w trakcie składania pozwu rozwodowego i nie wiem ile mogłabym dostać alimentów, tym bardziej ze mąż powiedział że jak tylko będzie rozwód to zasiłku rodzinnego już nie będzie pobierał więc będzie mi dawał 900 zł. Koszty utrzymania samego mieszkania to prawie 900 zł a do tego muszę utrzymać dziecko, które ma 12 lat. Ja nie pracuję, jestem bez prawa do zasiłku. Alimenty to jedyny mój dochód. Ile mam napisać w pozwie, ile mogę dostać?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.03.2010 - Olejarz Jarosław

Mój mąż prowadzi własną działalność gospodarczą od kilku lat. Jedyny nasz majątek jaki posiadamy to wspólne mieszkanie, kupione na kredyt w banku, który ma być spłacany przez kilkanaście najbliższych lat. Mąż w związku z działalnością gospodarczą ma długi. Jeden z kontrahentów zgłosił sprawę do komornika. W tej chwili ma być podpisana ugoda, ale komornik zajął konto firmowe. Chcemy wziąć rozwód i podzielić majątek w następujący sposób - mieszkanie ma być moje, a firma męża. Czy istnieje jakaś możliwość zaznaczenia, że ta wierzytelność wynikająca z zaciągniętego przez męża debetu jest zobowiązaniem tylko mojego męża, w związku z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej? Czy w momencie kiedy weźmiemy rozwód i podzielimy majątek, mieszkanie będzie bezpieczne jako moje, zakładając oczywiście, że kredyt hipoteczny i te zobowiązania, na które ja musiałam wyrazić zgodę są regularnie płacone? Ja chcę spać spokojnie, że nikt nie wyrzuci mnie na bruk, bo rozumiem, że za długi związane z działalnością gospodarczą mąż odpowiada majątkiem firmy, ale co, jeśli nie jest on wystarczający na pokrycie wierzytelności? Czy jest możliwość, że jakiś wierzyciel wniesie pozew o upadłość męża (jego firmy) i wtedy mieszkanie wejdzie do masy upadłościowej? Jakie jest najlepsze wyjście, żeby ratować mieszkanie?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
23.03.2010 - Olejarz Jarosław
Od dwóch lat mieszkam w Wielkiej Brytanii wraz z 6 letnią córką. Moja żona chcę abym podpisał oświadczenie, które brzmi - uznaje jurysdykcję sądu rozpoznającego sprawę o rozwód, także w zakresie orzekania co do wykonania władzy rodzicielskiej wobec córki. Czy jeśli podpiszę takie oświadczenie, sąd będzie mógł bez mojego udziału i późniejszej zgody decydować o losach mojej 6 letniej córki na podstawie tego jednego podpisu? Czy jeśli złożę podpis będzie on traktowany jako jednorazowa zgoda, czy do wszystkich przyszłościowych spraw? Jakie konsekwencje wiążą sie z podpisaniem oświadczenia o jurysdykcji sądu rozpoznającego sprawę o rozwód, w tym także w zakresie orzekania co do wykonywania władzy rodzicielskiej?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.03.2010 - Olejarz Jarosław

Czy przy rozwodzie bez orzekania o winie, o ile pozwany nie stawia sie na kolejnych rozprawach przy właściwym doręczeniu przez sąd wezwania, a potem po zawieszeniu postępowania przez sąd - czy po upływie 3 miesięcy zawieszenia - wobec nie stawienia się pozwanego sąd może orzec rozwód bez zgody pozwanego?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.03.2010 - Olejarz Jarosław

Proszę o podanie terminu przedawnienia w sprawie o alimenty na dziecko. W 2001 roku złożyłam pozew o alimenty, a po dwóch latach wydany został wyrok zaoczny, zasądzający alimenty na kwotę 450 zł. Ojciec dziecka płacił cały czas 250 zł zamiast zasadzonych alimentów. W egzekucji wystąpiłam o spłatę przez niego zaległości. Czy należności te nie uległy przedawnieniu?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.