Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.08.2010 - Olejarz Jarosław

Od dwóch lat mój ojciec nie mieszka w domu. Przed wyprowadzeniem podpisał sąsiadowi zgodę na przyłącze mediów. Ojciec jest nadal współwłaścicielem działki na której mieszkam wraz z mamą. Czy mama jako właściciel działki może podważyć zgodę podpisaną przez ojca i nie pozwolić na przyłącze mediów sąsiadowi z naszej działki?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
09.08.2010 - Olejarz Jarosław

Czy mogę samodzielnie wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego? W mieszkaniu tym zamieszkiwałem przed zawarciem związku małżeńskiego. Obecnie mieszkam wraz z żoną w wybudowanym budynku mieszkalnym. Budynek został wybudowany na działce zakupionej przed zawarciem małżeństwa, a następnie na nieruchomość została sporządzona umowa o rozszerzenie współwłasności ustawowej.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
23.07.2010 - Olejarz Jarosław

Mam 2 letniego synka, ma on nazwisko mojego byłego partnera, który nie jest jego ojcem biologicznym. Obecnie rozstaliśmy się, on jest za granicą, Chciałabym zmienić synowi nazwisko na moje, bo nic nie załatwię, bo on nie ma zamiaru wrócić do Polski. Czy czeka mnie dużo spraw i kosztów aby zmienić to nazwisko na moje?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.07.2010 - Olejarz Jarosław

Ojciec w 1948 roku zawarł związek małżeński. W 1956 roku uzyskał akt nadania ziemi (1300 m2), na którym z matką wybudowali dom, w którym wraz z dziećmi mieszkali w nim wspólnie do śmierci. Nie posiadał majątku odrębnego. Czy majątek ten stanowi wspólność ustawową małżeńską.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
19.07.2010 - Olejarz Jarosław

Nie możemy przeprowadzać niektórych formalności np. sprzedaży nieruchomości, ponieważ moja matka formalnie jest mężatką i wszędzie jest potrzebna zgoda męża. Związek małżeński matki zawarty został kilkadziesiąt lat temu ale praktycznie nie istniał od początku. Zaraz po ślubie się rozstali. Od tego czasu matka nie ma kontaktu z mężem, nie wiadomo nawet czy żyje. Jaka jest procedura unieważniająca związek rodziców mojej żony lub jak można pominąć go w różnych czynnościach prawnych?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
04.09.2012 - Olejarz Jarosław

Przed ślubem zdecydowaliśmy się na wybudowanie wspólnego domu, na który wzięliśmy kredyt. Kwotę potrzebną na budowę domu zaciągnęła moja ówczesna narzeczona, która także jest w akcie notarialnym jako jedyna właścicielka zakupionej działki. Odbiór domu i ostatnie wpisy potrzebne do pozwolenia na użytkowanie budynku zostały wpisane już po zawarciu związku małżeńskiego. Ja włożyłem swoje oszczędności w ten dom i mnóstwo pracy fizycznej przy wykańczaniu domu. Jakie mam prawo do tego budynku i czy mogę wystąpić do sądu o wpisanie mnie jako współwłaściciela do księgi wieczystej? Obecnie jesteśmy po rozwodzie, nie mieszkamy w tym domu, który obecnie jest wynajmowany.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
03.06.2010 - Olejarz Jarosław

Dostałam wczoraj z sądu dokument (złożyłam pozew o rozwód) i chciałabym się dowiedzieć co powinnam dostarczyć do sądu?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
31.05.2010 - Olejarz Jarosław

Rodzice planują rozbudowę i nadbudowę domu mieszkalnego, jednorodzinnego, który jest ich własnością. Nie mają zdolności kredytowej ze względu na wiek. Kredyt hipoteczny na rozbudowę budynku biorę ja za zgodą mojego męża, z którym nie mam rozdzielności majątkowej. Kredyt będą spłacać rodzice. Czy w razie rozwodu mój mąż będzie mógł rościć sobie jakiekolwiek prawo do tego domu? Czy można uchronić się przed taką ewentualnością? Zaznaczam, iż rodzice chcą całą nieruchomość (działka + budynek) przepisać na mnie.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
28.05.2010 - Olejarz Jarosław

Moja żona wzięła kredyty na działalność gospodarczą w 2008 i 2009 roku a teraz nie może ich spłacać. Nie podpisywałem się pod żadną umową kredytową ani innymi dokumentami z banku. Nie mamy intercyzy ani rozdzielności majątkowej. Czy jako współmałżonek jestem w jakiś sposób odpowiedzialny za te zobowiązania? Czy powinienem podpisać z żoną rozdzielność majątkową?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.05.2010 - Olejarz Jarosław

Od trzech lat jestem opiekunem prawnym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Rodzice tej osoby zmarli kilka lat temu, nie ma rodzeństwa. Jest to moja daleka rodzina i ja z mężem opiekuję się nim, mieszkając w mieszkaniu własnościowym po jego rodzicach. Mieszkanie jest jego własnością jako spadek po zmarłych rodzicach. Wiem, że nie można tego mieszkania po nim przejąć, sprzedać bez zgody sądu i rozliczenia się z nich. Chodzi mi jednak o prawne możliwości do przekazania, darowania bądź innej opcji, abym mogła stać się właścicielem tego mieszkania. Kwestia dotyczy wydanej przez sąd opiekuńczy zgody na obdarowanie mieszkaniem przez osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną swojego opiekuna prawnego, czy jest to możliwe? Jakie są warunki takiej czynności i czy on może jej dokonać na rzecz opiekuna jako osoba ubezwłasnowolniona?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.