Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
02.06.2011 - Olejarz Jarosław
Żyje z żoną w separacji faktycznej, nie mamy rozwodu, separacji i rozdzielności majątkowej. W trakcie trwania związku lokowaliśmy środki pieniężne w różnych produktach finansowych. Żona miała pełnomocnictwo do tych rachunków. Po rozstaniu się z żoną, wszystkie wspólne oszczędności przeniosła do innych banków. Oświadczyła mi, że żadnych pieniędzy mi nie odda. W jaki sposób mogę odzyskać należne mi pieniądze?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
22.03.2011 - Olejarz Jarosław
W sądzie, w sprawie o podział majątku wspólnego, współmałżonka zażądała ustalenia moich środków na rachunkach prywatnym i firmowym (prowadzę jednoosobową działalność handlową). Na rachunku firmowym mam tylko środki z działalności gospodarczej, wpłaty za faktury wystawione przeze mnie i zapłatę od klientów za zakupiony towar. Na dzień określony dzień stan środków wynosił 5.000 zł. Czy do mojego majątku wlicza się kwota z konta?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.03.2011 - Olejarz Jarosław
Chcę wyjechać z dzieckiem za granice na wakacje. Problem jednak jest w tym, że formalnie jestem mężatką a mąż nie chce zgodzić się na wyrobienie paszportu dla dziecka, a w urzędzie powiedzieli mi, że bez takiej zgody paszportu nie mogę wyrobić. Co mogę zrobić w takim przypadku?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.02.2011 - Olejarz Jarosław
Dwie siostry, panny bezdzietne są współwłaścicielkami mieszkania po 1/2 części. Jedna umiera i w testamencie zapisuje swoją część tej drugiej siostrze. Rodzice ich nie żyją. Żyje ich brat i dwie siostry oraz za granicą dzieci po jeszcze jednym zmarłym bracie (jedno niepełnoletnie). Czy komuś z rodzeństwa lub dzieciom po nieżyjącym rodzeństwie należy się zachowek? Co oznacza. że osoby z rodzeństwa będą uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
23.01.2011 - Olejarz Jarosław
Mój mąż zaciągną w czasie trwania małżeństwa zobowiązania w bankach. Ja podpisałam się na umowach, że wyrażam zgodę na zaciągnięcie kredytów. Czy będę musiała za niego spłacać te kredyty? W czasie trwania małżeństwa zakupiłam nieruchomość, jest ona tylko na mnie. Czy nieruchomość tą mogą wierzyciele zająć, skoro tylko ja jestem wpisana do księgi wieczystej?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
21.01.2011 - Olejarz Jarosław
Mąż mojej teściowej zaciągnął kredyt w banku w kwocie 110 tyś zł (niczym niezabezpieczony, bez poręczycieli). Moja teściowa jako jego żona nie podpisała zgody na ten kredyt, nie jest ona kredytobiorcą. Muszę zaznaczyć, że teściowa nie pracuje i w chwili zaciągania kredytu też nie pracowała. Mąż teściowej zaciągając kredyt prowadził działalność gospodarczą, w chwili obecnej nie pracuje, kredytu nie spłaca, wyprowadził się z domu. W tej chwili teściowa założyła mężowi sprawę o rozwód i alimenty na syna. Teściowa posiada mieszkanie, które jest jej majątkiem osobistym wynika to z aktu notarialnego, które wykupiła ze spółdzielni mieszkaniowej w trakcie trwania małżeństwa, ale przystąpiła do spółdzielni mieszkaniowej, wpłaciła wkład i dostała przydział przed zawarciem związku małżeńskiego. Po za wyżej wymienionym mieszkaniem małżonkowie nie posiadają nic (ewentualnie wyposażenie mieszkania). Czy teściowa będzie musiała spłacać kredyt zaciągnięty przez męża i czy jej mieszkanie bank może zabrać na poczet tego kredytu?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
04.01.2011 - Olejarz Jarosław
Czy jest możliwe włączenie nieruchomości otrzymanej w darowiźnie kilka lat przed ślubem i będącej majątkiem osobistym małżonki do majątku wspólnego na podstawie umowy o rozszerzeniu wspólności majątkowej małżonków? W umowie darowizny nie ma zastrzeżenia, że przedmioty majątkowe, które przypadły małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny nie wejdą w przyszłości do majątku wspólnego małżonków.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
08.12.2010 - Olejarz Jarosław
Od kilku lat mam zasądzone alimenty na 27 letnią i studiujacą dziennie na ostatnim roku córkę, w wysokości kilkuset zlotych miesięcznie. Do września 2010 roku regularnie i w terminie płaciłem alimenty miesięcznie. W październiku na konto bankowe córki (to same co zawsze) przelałem większą kwotę, łącznie kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tytule przelewu napisałem imię i nazwisko oraz słowo szkoła. Czy nadal musze płacic zasądzone alimenty? Jaki są konsekwencje niepłacenia alimentów od listopada?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
01.12.2010 - Olejarz Jarosław
Moja małoletnia córka otrzymała na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Ja i mój mąż jako prawni opiekunowie zostaliśmy przedstawicielami ustawowymi. Moje pytanie dotyczy tego czy którykolwiek z rodziców może sam bez zgody drugiego małżonka np. sprzedać lub wynająć mieszkanie, czy wymagana jest zgoda i obecność obojga rodziców. Czy córka gdy osiągnie 18 lat sama będzie juz mogła decydować o tym mieszkaniu czy wymaga to przepisania aktu darowizny?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
01.12.2010 - Olejarz Jarosław
Z chwilą spłacenia kredytu budowlanego, jakim był obciążony wynajęty od Spółdzielni Mieszkaniowej lokal użytkowy nabyłem prawo do ubiegania się o tytuł własności do tego lokalu w związku z pokryciem całkowitych kosztów jego budowy. Umowa najmu spisana była tylko ze mną, żona była osobą współpracującą i nie figurowała na umowie. Czy zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym takie prawo nabyła moja żona? Czy moje roszczenie w stosunku do Spółdzielni Mieszkalnej może być zbywalne, w tym przypadku na żonę?
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.