Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.12.2012 - Olejarz Jarosław
Mam 17 letnią córkę. Rozstałam się z jej ojcem przed kilkoma laty i od tego czasu nie otrzymałam od ojca dziecka żadnych pieniędzy. Wysyła jej jedynie drobne kwoty na urodziny (ok. 200 zł rocznie). Nie występowałam o alimenty ponieważ miałam spore dochody. Ojciec obiecał córce mieszkanie po swoim ojcu, niestety niedawno dziadek zmarł, a mieszkanie ojciec sprzedał i córka nie otrzymała ani złotówki. Moja sytuacja teraz się pogorszyła, a także córka ma większe wydatki związane z utrzymaniem. Czy w tym wypadku mogę wystąpić o wsteczne alimenty i na bieżące potrzeby? Jakie mam szanse na ich otrzymanie? Ojciec dziecka nie pracuje, ale otrzymał ok. 100 tys. zł ze sprzedaży.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
26.10.2012 - Olejarz Jarosław
W 2010 roku weszłam w związek małżeński z obywatelem Wielkiej Brytanii w urzędzie stanu cywilnego w Anglii. Akt ślubu został uznany w Polskim USC. W zeszłym roku rozwiodłam się w Polsce i chciałabym dowiedzieć się co należy zrobić, aby wyrok rozwodowy został uznany również w Anglii?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.10.2012 - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie
Kilka lat temu po wykupie mieszkania dokonałam rozdzielności majątkowej z mężem. Nie dokonaliśmy jednak podziału majątku. Na początku tego roku dowiedziałam się, że mąż ma długi i może za nie odpowiadać swoim udziałem w mieszkaniu. W lipcu b. roku złożyłam wniosek do sądu o podział majątku z zastosowaniem nierównych udziałów (ja 9/10). To ja spłacam kredyt hipoteczny, opłacam czynsz, prąd itp. Praktycznie sama wychowałam i wykształciłam dzieci, które ze mną mieszkają. Wczoraj dowiedziałam się, że na części męża nałożona została hipoteka przymusowa i mogę się teraz spodziewać komornika. Czy mój wniosek do sądu jest aktualny, gdyż sąd nie spieszy się z wyznaczeniem daty rozprawy. Czy w pewnym momencie nie będzie za późno, czy zawsze mogę dokonać tego podziału.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
17.10.2012 - Olejarz Jarosław
Kilka dni temu mój mąż przyznał się, że jest hazardzistą i od 3 lat gra. Zaciągnął kredyty i zapożyczył się u kilku ludzi łącznie na kilkadziesiąt tysięcy złotych, oczywiście wszystko bez mojej wiedzy. Ja jestem osobą nie pracującą, zajmuję się domem i naszymi małymi dziećmi, a więc nie mam żadnych dochodów. Chciałabym zabezpieczyć siebie i dzieci przed jego długami. Wiem że mogę się starać o rozdzielność majątkową, ale zupełnie nie wiem jak to zrobić. Zastanawiam się też nad alimentami, aby w razie gdyby mąż nie miał za co spłacać długu. Czy faktycznie w takim przypadku nie mógłby zająć pensji? Na razie nie myślę o rozwodzie. Nie mamy w zasadzie majątku, jedyne co mamy to sprzęty domowe i meble. Co mam zrobić w takiej sytuacji i jak się zabezpieczyć?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.09.2012 - Olejarz Jarosław
Rok temu wyszłam za mąż po 5 latach narzeczeństwa. Niestety już pół roku po ślubie mój mąż spotkał się z koleżanką i od tego czasu wszystko się zmieniło. Od dłuższego czasu mąż już ze mną nie mieszka, jak twierdzi nic już nas nie łączy. Praktycznie nie utrzymujemy żadnych kontaktów. Nie mamy też dzieci. Czy te fakty mogą być przyczyną do unieważnienia małżeństwa z tytułu niemożności natury psychicznej?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
04.09.2012 - Olejarz Jarosław
Na początku małżeństwa kupiłam samochód za własne pieniądze, byłam jedynym wpisanym w dowodzie właścicielem pojazdu. Po rozwodzie mąż zaproponował mi podział majątku bez udziału sądu. Mąż zabrał z domu wszystkie sprzęty, meble itp. a samochód został u mnie. Po upływie roku sprzedałam auto i wtedy mąż założył mi sprawę karną o przywłaszczenie mienia. Chciałabym wiedzieć, jak mogę bronić się w sądzie?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
28.08.2012 - Olejarz Jarosław
Mam sprawę w sądzie dot. ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego na syna, który obecnie jest pełnoletni i się nie uczy. Przebywa on od kilku lat za granicą i nie ma z nim zadniego kontaktu. Próbowałem odnaleźć syna ale bez skutku. Czego można się spodziewać na takiej rozprawie? Co w przypadku kiedy syn nie stawi się na rozprawie?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
21.08.2012 - Olejarz Jarosław
Żona wniosła pozew o rozwód, chce aby dzieci zostały przy niej, ja od roku mieszkam osobno. Wiem że żona nadużywa alkoholu, często zostawia dzieci same na noc. Nie mam na to świadków oprócz siebie oraz dzieci, którym jednak chciałbym oszczędzić zeznań. Kilka razy żona nie wylogowała się z mojego laptopa i przeczytałem jej rozmowy na czacie internetowym. Czy mogę wykorzystać w trakcie sprawy rozwodowej zrzuty ekranów z tych czatów, które zrobiłem? Uważam że najlepiej będzie dla dzieci, jeśli będą one pod moją opieką. Czy sąd może zobligować żonę do tego by nie sprzeciwiała się mojemu powrotowi do dzieci lub aby dzieci, czy choćby młodsze dziecko zamieszkały ze mną?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.06.2012 - Olejarz Jarosław
Żona złożyła pozew rozwodowy. Mieszkaliśmy oboje w mieszkaniu własnościowym należącym do teściowej. Oboje jesteśmy tam zameldowani. Czy mam jakieś prawo do lokalu? Wspólnie z żoną prowadziliśmy zakład kosmetyczny, na który pieniądze dostała żona z PUP i z naszych oszczędności. Teraz po rozwodzie zostaje bez grosza, czy mam jakieś prawo do owej działalności. Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej. Lokal jest wynajmowany i wszystkie aparatury i maszyny kupione zostały na firmę.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
14.06.2012 - Olejarz Jarosław
Sąd przyznał mojemu byłemu mężowi kwotę 200 tys. zł jako spłatę majątku wspólnego, w 3 ratach. Ja nie spłaciłam bo nie mam z czego, muszę sprzedać dom ale z tym jest ciężko. Uważam że przyznanie spłaty połowy naszego majątku jest bardzo krzywdzące dla mnie, ale w tamtej sytuacji nie było mnie stać na adwokata. Czy są jeszcze jakieś szanse na ponowne rozpatrzenie tej sprawy?
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.