Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
12.12.2013 - Olejarz Jarosław
Zawarłam związek małżeński z obywatelem Tunezji. W kontrakcie małżeńskim mam zapis o rozdzielności majątkowej. Obecnie mam zamiar kupić nieruchomość w Polsce i chcę aby była ona tylko moją własnością. Czy mogę się w tym przypadku powołać na zapis w kontrakcie małżeńskim z Tunezji? Czy taki kontrakt jest honorowany również w Polsce, czy też muszę się inaczej zabezpieczyć? Mój mąż przebywa w Tunezji, a ja obecnie w Polsce.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
07.12.2013 - Olejarz Jarosław
Moja żona złożyła pozew o rozdzielność majątkową, nie jesteśmy po rozwodzie ani nie mamy orzeczonej separacji przez sąd. Byliśmy małżeństwem 25 lat i utrzymywaliśmy się z gospodarstwa które przepisali rodzice mojej żony po ślubie oraz z prac dorywczych które wykonywałem i wszytko co zarobiłem wkładałem w gospodarstwo. Czego mogę żądać od żony?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.11.2013 - Olejarz Jarosław
Podczas rozprawy rozwodowej w sądzie, zgodziłem się na samodzielną spłatę kredytu, który był zaciągnięty przeze mnie oraz kredytu zaciągniętego przez moją byłą już żonę. Nie podpisywałem jednak żadnego zobowiązania do spłaty, to były tylko moje słowa, które wpisane zostało do protokołu przez sąd. Teraz była żona domaga się spłaty kredytów tylko przeze mnie. Dodam, ze w wyroku rozwodowym nie ma o tym mowy. Czy muszę te kredyty sam?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.11.2013 - Olejarz Jarosław
Moja córka, która obecnie pełnoletnia i po studiach inżynierskich wspólnie z moją byłą żoną znęcały się nade mną. Z tych względów wyprowadziłem się z domu. Obecnie jestem po rozwodzie, a córka wystąpiła o alimenty. Czy jej zachowanie - naruszanie zasad życia rodzinnego (mam świadków) stanowi podstawę aby nie uzyskała alimentów? Czy istnieje uwarunkowanie prawne chroniące rodzica przed niewdzięcznym dzieckiem?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
04.11.2013 - Olejarz Jarosław
Mam pytanie, czy w przypadku, gdy osoba przebywająca w szpitalu psychiatrycznym, która jest całkowicie ubezwłasnowolniona ma zostać przeniesiona do domu opieki społecznej, to czy jeżeli następuje to w wyniku orzeczenia sądu to osoba ta może zostać wypisana do domu, czy na czas oczekiwania na miejsce w domu pomocy społecznej będzie nadal przebywać w szpitalu? Kto szuka takiego miejsca w domu opieki społecznej?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.09.2013 - Olejarz Jarosław
Po zawarciu małżeństwa moja żona podpisała deklarację przystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia przydzieliła żonie mieszkanie na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Spółdzielnia wyraziła zgodę później na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo. W trakcie rozwodu sąd stwierdził, że mieszkanie jest własnością wspólną nabytą w trakcie trwania małżeństwa. W chwili obecnej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż przez byłą małżonkę, która twierdzi że jest to jej mieszkanie, ponieważ dostała je od swojej matki. Czy faktycznie mieszkanie jest własnością byłej żony, czy też mogę wystąpić o jego podział?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.04.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem w trakcie rozwodu. Chciałabym nabyć nieruchomość, mamy wspólny majątek, ale mąż nie chce nim się ze mną podzielić. Ja chciałam złożyć wniosek o rozdzielność majątkową przed zakupem nieruchomości, ale nie wiem jak mam to zrobić? Czy mój mąż będzie miał prawa do tej nieruchomości jak już będę miała tą rozdzielność majątkową?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
08.04.2013 - Olejarz Jarosław
Przed ślubem kupiłem ziemię i chcę na niej wybudować dom. Do kogo należeć będzie nieruchomość lub w jakich częściach będzie przypadać mi i żonie w przypadku ewentualnego rozwodu. Jako małżeństwo nie mamy zawartej intercyzy.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.02.2013 - Olejarz Jarosław
W 2000 roku jako małżeństwo dokonaliśmy notarialnie rozdzielności majątkowej. W 2006 roku wykupując nasze mieszkanie spółdzielcze sporządzona została aktem notarialnym umowa współwłasności tego lokalu. Od 2011 roku jesteśmy po rozwodzie bez orzekania o winie. Podczas rozwodu więc nie było problemu z podziałem majątku bo to mieszkanie było jedyną naszą wspólną własnością. Z powyższego mieszkania wyprowadziłam się jeszcze przed rozwodem. Były mąż pozostał w nim i zamieszkuje do dnia dzisiejszego. Niestety nie reaguje na moje prośby podjęcia dialogu w sprawie rozliczenia się ze mną z mieszkania, do którego ja nie mam już wstępu (zmienił zamki). Próbowałam telefonować, pisać e-maile, wysyłać pisma polecone. Liczyłam na porozumienie i polubowne załatwienie sprawy. Jak powinnam postąpić by wyegzekwować spłatę mojej części mieszkania?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
11.02.2013 - Olejarz Jarosław
W 2000 roku kupiłem działkę w zabudowie szeregowej i do 2004 zbudowałem na niej dom. W roku 2007 wziąłem ślub z obecną moją żoną. Mam pytanie czy przy rozwodzie będzie dom do podziału?
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.