Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
08.03.2010 - Olejarz Jarosław

Po niespełna roku małżeństwa synowa odeszła od syna, po czym po miesiącu wróciła, a potem znów odeszła. Poznała innego mężczyznę, z którym zamieszkała. Małżonkowie podpisali rozdzielność majątkową. Teraz synowa chce rozwodu bo jest w ciąży z innym mężczyzną i pragnie sobie ułożyć życie od nowa. Syn wniesie pozew o rozwód ale co z dzieckiem, jakie będzie miało nazwisko. Nie wiemy co syn ma robić?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.02.2010 - Olejarz Jarosław

Mieszkamy wraz z żoną i nieletnią córką w Irlandii. Żona znalazła sobie tam kochanka którego sprowadza do domu pod moją nieobecność. W tej chwili chciałbym się zwolnic z pracy i wrócić z powrotem do Polski. Żona napisała mi pismo, w którym przyznaje, iż jej obecny partner się z nią spotyka i nocuje w naszym wspólnym domu, gdy jestem w pracy. Czy teraz, gdy chcę wrócić do Polski mogę złożyć tu w Polsce pozew o rozwód, jeżeli wiem z góry, że żona nie przyjedzie tutaj na rozprawę sądową. Czy mogę w jakiś sposób wykorzystać pismo, które mi napisała o swoich kontaktach? Dodam, iż rozwód chciałbym otrzymać jak najszybciej bez orzekania o winie i bez podziału majątku?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
25.02.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem formalnie w związku małżeńskim, ale od kilkunastu lat nie ma miedzy nimi pożycia, a od wielu lat nie mieszkamy razem. Mamy wspólne dzieci ale są już dorosłe. Do dziś płacę alimenty na córkę, choć jest ona dorosła, skończyła studia, a teraz jest matką samotnie wychowującą dzieci. Na rozprawie ugodowej wiele lat temu zobowiązałem sie płacić tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny kilkaset złotych tytułem alimentów. Poza zapłatą alimentów nie mam żadnego kontaktu z żoną i dziećmi. Planuję złożyć pozew o rozwód i stąd moje pytanie, czy po złożeniu pozwu sąd może zaocznie zasądzić rozwód bez wzywania stron na rozprawę po tak długim braku pożycia i niezamieszkiwania razem? Czy po otrzymaniu rozwodu ugoda zobowiązania płacenia tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny automatycznie wygaśnie, czy muszę składać kolejny wniosek o zniesienie tych opłat? Mój dochód jest niewielki, a majątek to jedynie mieszkanie, w którym mieszka żona z dorosłymi dziećmi.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.02.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem w związku małżeńskim od wielu lat. Od paru miesięcy moja małżonka spotyka się z innym mężczyzną. W związku z tym zamierzam wnieść pozew o rozwód. W obecnej chwili mieszkamy wspólnie w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu, ale umowa najmu kończy się z końcem lutego i postanowiłem wyprowadzić się do innego lokalu Czy do chwili rozstrzygnięć prawnych jestem zobowiązany łożyć na utrzymanie mojej rodziny? Nadmieniam, że mamy małoletnie dzieci, a małżonka nie pracuje.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
24.02.2010 - Olejarz Jarosław

Interesuje mnie czy dwie osoby mogą zawrzeć związek małżeński w świetle prawa cywilnego, oraz kościelnego w sytuacji, gdy występuje między nimi pokrewieństwo. Nie są to osoby o bardzo dużym pokrewieństwie, są jednak bliskimi kuzynami. Jedna osoba jest wnukiem a druga prawnukiem dwóch sióstr.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.02.2010 - Olejarz Jarosław

Od 2004 roku jestem żonaty i do tego czasu mieszkamy w Anglii. Trzy miesiące temu moja żona wyprowadziła się z naszego wspólnego domu twierdząc, że chce rozwodu i podziału majątku, Posiadamy w Polsce dom w stanie surowym, zamkniętym z działką o powierzchni 1.700m2. Mamy również wspólne małoletnie dziecko. Małżonka twierdzi, że podział majątku będzie na nas dwoje i dziecko, a rozwód możemy wziąć tylko w Polsce. Czy nie ma możliwości wzięcia rozwodu w Anglii skoro ona tego chcę?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.02.2010 - Olejarz Jarosław

Czy jestem zobowiązany spłacać kredyty zaciągnięte w kilkunastu bankach przez małżonka. Te kilkanaście kredytów zaciągniętych było bez mojej wiedzy i na niewiadomy cel. Posiadamy wspólność oraz majątek w postaci wspólnego mieszkania. Dochód zadłużonego małżonka wynosi 850 zł a suma rat kredytowych wynosi ponad 3.5 tys. złotych miesięcznie.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.02.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem Polką, ale mieszkam w Niemczech. Mąż mój posiada obywatelstwo polskie i niemieckie. Jesteśmy w trakcie rozwodu. Mąż domaga się ode mnie "zugewinausgleich". Małżeństwem byliśmy kilka lat, a od jakiegoś czasu jesteśmy w separacji. Sprawa rozwodowa toczy się przed sądem w Niemczech, wg prawa niemieckiego, mimo iż oboje posiadamy obywatelstwo polskie. Jestem właścicielem nieruchomości gruntowej, którą otrzymałam jako darowiznę. Grunt rolny został przekształcony w trakcie naszego małżeństwa na budowlany, więc jego wartość wzrosła. Mąż dochodzi przed sądem wypłaty różnicy wzrostu tej wartości tzw. zugewinausgleich. Czy ma do tego prawo?

Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.02.2010 - Olejarz Jarosław

Czy sąd orzeknie rozwód z winy pozwanej w sytuacji, gdy jest ona w trakcie skutecznego leczenia z alkoholizmu, ale trwa rozkład pożycia od 10 lat? Nie mamy dzieci, małżeństwo trwa ponad dwadzieścia lat. W mojej ocenie nie ma mojej winy rozpadu pożycia. Obecnie żona leczy się z następstw alkoholizmu.

Prawo rodzinne i opiekuńcze
12.02.2010 - Olejarz Jarosław

Chciałabym się dowiedzieć czy mój obecny mąż musi zapłacić alimenty na dziecko (z poprzedniego związku) za okres w którym dziecko przebywało pod opieką naszej rodziny a nie matki. W poprzednie wakacje dziecko wraz z babcią (mamą męża) pojechali za granicę na pełne dwa miesiące. Podczas tych wakacji, dziecko miało zapewnione wszystko, począwszy od wyżywienia, skończywszy na zakupie rzeczy materialnych (ubrania, buty, całą wyprawkę do szkoły, zeszyty itd.). W tym miesiącu matka dziecka napisała wiadomość sms z żądaniem uregulowania alimentów za okres wakacji w 2009. Czy ma do tego prawo skoro dziecko przybywało z mamą męża a nie z nią?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 38  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.