Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Prawa byłego małżonka do lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

Jestem głównym najemcą mieszkania, które zamieszkuje już od 40 lat, jest to mieszkanie spółdzielcze, które otrzymałem po ojcu. W lokalu tym, zameldowani są jeszcze moja była żona, i czwórka dzieci w tym jedno niepełnoletnie. Z byłą żona jestem po rozwodzie 13 lat, rozwód był bez orzekania o winie, i nie było żadnej sprawy o podział majątku. Faktycznie w lokalu mieszkałem od ponad roku tylko ja z jedną z córek. Mam zamiar przepisać całe mieszkanie na pasierba i tylko na niego, z klauzula notarialna, że będę mógł tam mieszkać do śmierci a druga córka do czasu się nie usamodzielni i nie założy własnej rodziny i domu.- i jest to pierwsza z kwestii w której proszę o poradę, jak to wygląda od strony prawnej Ponadto chciałbym wymeldować byłą żonę. Ona do mieszkania raz wpada, raz wypada, nie ponosząc żadnych kosztów utrzymania mieszkania. Teraz znów chce się wprowadzić, wraz z synem i córką, oraz mężem córki, którego ponoć już zameldowała czasowo. Chce spokojnie i normalnie żyć. Proszę o pomoc w jaki sposób mogę ich wymeldować, nie dopuścić do tego żeby na siłę się do mnie wprowadzili.

Gdyby Pan był właścicielem mieszkania, mógłby Pan dokonać jego zbycia z zastrzeżeniem dożywocia dla siebie. Zgodnie z art. 908 § 1 kc (kodeksu cywilnego) - Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Obecnie sejm uchwalił nowe przepisy o wykupie mieszkań spółdzielczych, które są bardzo korzystne dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Po wykupie mieszkania mógłby Pan dokonać takiego przeniesienia własności. Wcześniej dobrze by jednak było dokonać formalnego podziału majątku pomiędzy Panem a Pana żoną (chodzi w szczególności o zwaloryzowany wkład mieszkaniowy), choć z formalnego punktu widzenia, wykupione mieszkanie będzie Pana własnością, a była żona mogłaby mieć jedynie roszczenie o podział kwoty wkładu mieszkaniowego (o ile został on wniesiony w czasie trwania wspólności małżeńskiej).Podstawowa sprawa to zameldowanie osób przebywających w mieszkaniu. Jeżeli osoby te nie zostały zameldowane i nie posiadają tytułu prawnego (umowa podnajmu, użyczenia), to nie mają prawa przebywać w Pana mieszkaniu. W mieszkaniu mogą przebywać tylko osoby tam na stałe zamieszkałe (zameldowane na pobyt stały lub czasowy), a także które nie dopełniły obowiązku meldunkowego (stanowi to wykroczenie), które posiadają jednak tytuł prawny do zamieszkiwania w przedmiotowym mieszkaniu.
Jeżeli żadna z osób uprawnionych do zamieszkania nie życzyła sobie pobytu osób, może Pan zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa naruszenia miru domowego. Zgodnie z art. 193 kodeksu karnego – kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca tego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zasadniczo, po rozwodzie z żoną zgodnie z Art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15.12.2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, powinien był Pan w terminie jednego roku od rozwodu, zawiadomić spółdzielnię, któremu z małżonków przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa.

Powinien Pan doprowadzić do sądowego ustalenia (można także w drodze umowy z byłą żoną, ale jak sądzę to nie wchodzi w grę) któremu z byłych małżonków przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Bez takiego orzeczenia sądowego, sam fakt, iż to Pan jest głównym najemcą, nie ogranicza prawa Pańskiej żony do zamieszkiwania w przedmiotowym mieszkaniu, zwłaszcza jeżeli jest zameldowana w tym mieszkaniu.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-06-22
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: majątek osobisty, majątek wspólny
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.