Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Dla orzeczenia rozwodu lub separacji nie wystarczy chęć jednego z małżonków

Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód

Jestem żonaty od 12 lat, mam syna w wieku 6 lat. Ożeniłem się niestety nie z własnej woli, lecz z konieczności. Miałem 21 lat i po tym jak okazało się, że moja żona zaszła w ciążę. Pobraliśmy się, a niesmak i pewna gorycz po świadomości, że moja decyzja nie do końca była moją, skutecznie została wyparta uczuciem jakim darzę swoje dziecko. Moja żona ma trudny i władczy charakter. Żona ustalała z kim mogę się spotykać, a z kim nie i czy w ogóle mogę wyjść z domu. Po jednej z takich awantur, wyrzuciła mnie z domu. Wyprowadziłem się na jakieś 4 tyg. ale po interwencjach jej i moich rodziców zeszliśmy się z powrotem. Jednak ja coraz częściej myślałem o rozstaniu i coraz częściej uświadamiałem ją o swoich planach. Moja żona jednak kolejny raz zaszła ze mną w ciążę. Przyznała się potem że zrobiła to specjalnie. Jakie konsekwencje mnie czekają, gdy jednak złoże papiery rozwodowe? I kiedy lepiej przed czy po porodzie? A może jest jakieś inne rozwiązanie?

Orzeczenie przez sąd rozwodu powoduje w świetle prawa ustanie formalne małżeństwa. I jest ono możliwe przy spełnieniu kumulatywnie (łącznie) dwóch pozytywnych przesłanek rozwodowych w postaci rozkładu pożycia małżeńskiego, które musi być zupełne i trwałe. Nie zawsze łatwo jest ocenić czy rozpad małżeństwa jest na tyle trwały, iż nie istnieje możliwość naprawy sytuacji, ponownego nawiązania więzi łączących małżonków. Zgodnie z doktryną o rozkładzie pożycia małżeńskiego mówimy wówczas, gdy występuje brak więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej pomiędzy małżonkami. Natomiast rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami żadna więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza, a więc gdy małżeństwo całkowicie przestaje funkcjonować. Druga konieczna przesłanka trwałości występuje, gdy dokonując oceny funkcjonowania małżeństwa, opartej na doświadczeniu życiowym, dochodzimy do wniosku, że w określonych okolicznościach występujących w tej sprawie, nie ma możliwości powrotu małżonków do wspólnego pożycia. Przesłanką konieczną nie jest w tym przypadku upływ czasu. Okoliczności w sprawie, mogą potwierdzać przypuszczenie, że pomimo braku długiego okresu rozkładu małżeństwa, nie ma możliwości na ponowne nawiązanie więzi między małżonkami (będzie tak w np. w przypadku zdrady małżeńskiej).

R E K L A M A


Ale nawet zaistnienie tych przesłanek nie przesądza o tym, że sąd orzeknie rozwód, gdyż istnieją także tak zwane przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu, czyli przeszkody rozwodowe. Przy zaistnieniu tych przeszkód sąd nie orzeknie rozwodu, chociażby oboje małżonkowie wyrażali na to zgodę. Przesłankami takimi jest:

  • dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego,
  • wyłączna wina małżonaka, który żąda rozwodu.

Przy opisanym stanie faktycznym, istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że sąd w Pana przypadku nie orzeknie rozwodu. Po pierwsze może się nie dopatrzyć zaistnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, skoro prowadzą Państwo wspólne gospodarstwo domowe, łączy Państwa więź fizyczna a może i duchowa. Na pewno trudno także powiedzieć, że rozkład jest zupełny. Zakładając jednak, że te przesłanki rozwodowe zostaną przez sąd ustalone, to zachodzić mogą przesłanki negatywne. Obecnie Pańska żona jest w ciąży, nie zgadza się na rozwód, a więc orzeczenie rozwodu, można powiedzieć, że jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego a także może zachodzić przesłanka w postaci zagrożenia dobra wspólnych małoletnich dzieci.

Kierowanie w obecnej Pana sytuacji pozwu o rozwód naszym zdaniem będzie skutkować oddaleniem powództwa z wyżej wymienionych powodów. Bardziej prawdopodobne byłoby orzeczenie separacji, która jest instytucją zbliżoną do rozwodu, jednakże nie musi występować przesłanka trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Separacja tak naprawdę różni się od rozwodu tym, że małżonkowie nie mogą w czasie trwania separacji zawrzeć innego małżeństwa a jej zniesienie jest bardzo proste, wystarczy wspólny wniosek stron i wszystko wraca do stanu jaki był przed orzeczeniem separacji. Pozostałe jednak przesłanki są jak przy rozwodzie, także przesłanki negatywne. Nie mniej jednak w Pana sytuacji, bardziej prawdopodobne jest orzeczenie separacji (choć też wątpliwe). Gdyby wniosek o rozwód lub separację był poparty osobnym zamieszkiwaniem (faktyczną separacją) lub innymi dowodami na poparcie tezy o trwałym i zupełnym rozkładzie małżeństwa, to przypuszczalnie szanse na orzeczenie rozwodu lub separacji były by większe, choć pewnie nie w okresie ciąży Pana żony, chyba że zachodziłyby warunki takie jak np. znęcanie się nad rodziną, alkoholizm itp. Wówczas sąd orzekłby rozwód lub separację.

W przypadku orzeczenia separacji lub rozwodu, największą dla Pana uciążliwością będą obowiązki alimentacyjne na rzecz małoletnich dzieci. Ponadto alimentów w pewnych okolicznościach może żądać także Pana żona. Wysokość alimentów będzie ustalana biorąc pod uwagę potrzeby uprawnionych (dzieci i ew. żony) oraz Pana możliwości. Po drugie może zostać powierzona opieka nad dziećmi Pańskiej żonie, a Panu będzie zgodnie z wyrokiem przysługiwały kontakty z dziećmi w określonych dniach, np. będzie Pan mógł dzieci zabrać na co drugi weekend lub na jeden miesiąc wakacji.

Reasumując proponujemy udać się do poradni małżeńskiej (ewentualna późniejsza opinia z takiej poradni może stanowić dowód w sprawie, ze nastąpił bądź nie, trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego) lub spróbować porozmawiać z żoną, zmienić wzajemne nastawienie. Czytając opis Pana sytuacji nie mamy wrażenia, że zachodzą przesłanki orzeczenia rozwodu bądź separacji i takie stanowisko może też zająć sąd. Proponujemy, przynajmniej do czasu porodu spróbować poukładać sobie wzajemne relację, a ewentualną decyzję o rozstaniu podjąć w okresie późniejszym.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl 

Data: 2007-05-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
® 2008 - 2012 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.