Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Kiedy można wnosić o zmiejszenie alimentów i ile to kosztuje

Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty

W styczniu 2007 roku odbyła się sprawa apelacyjną, o zwiększenie alimentów do kwoty 800 zł z 700 zł jakie obowiązywały (złożoną przez byłą żonę), jak się chyba orientujemy od niej już nie można się odwołać. Pytanie jednak, kiedy najszybciej można złożyć wniosek o ponowne zmniejszenie alimentów? Ile kosztuje złożenie takiego wniosku i czy płatność jest obowiązkowa (nie stać mnie). Zostałem zwolniony z jednego etatu z pracy, a tym samym dostaje mniej pieniędzy o 800 zł brutto, więc teraz w ogóle nie stać mnie na płacenie tak dużych alimentów. Chcę je zmniejszyć na razie do 500 zł i wpłacać byłej żonie na dziecko o 200 zł mniej. Jakie są tego konsekwencje (pytanie zasadnicze), bo przecież nawet jak się odwołam to też minie trochę czasu do sprawy, więc tych mniejszych alimentów byłoby już przez kilka miesięcy.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej krio) nie przesądza okresu w jakim może być rozpoznana ponownie sprawa o alimenty. Zgodnie z art. 138 krio, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Tym samym w przypadku, gdy od ostatniego orzeczenia te stosunku uległy zamianie (np. istotna utrata dochodów z powodu zwolnienia z pracy), można wnieść do sądu o zmianę orzeczenia. W przypadku postępowania o obniżenie alimentów lub ich uchylenie, stosuję się opłaty jak w innych sprawach cywilnych, tj. 5% wartości przedmiotu sporu, przy czym nie mniej niż 30 złotych. W przypadku obliczania wartości przedmiotu sporu w sprawach alimentacyjnych, będzie to wartość świadczeń alimentacyjnych za okres 1 roku, czyli w tym przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosić 9.600 zł, a opłata sądowa 480 zł. Od opłaty sądowej zwolniona jest tylko strona uprawniona do świadczeń alimentacyjnych.Można wystąpić jednak o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z art. 101 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w całości lub w części. Częściowe zwolnienie od tych kosztów może polegać na zwolnieniu od poniesienia albo ułamkowej lub procentowej ich części, albo określonej ich kwoty, albo niektórych opłat lub wydatków.
Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie.

W przypadku gdy zobowiązany nie będzie uiszczał alimentów w zasądzonej kwocie, uprawniony, w tym przypadku matka dziecka w jego imieniu, może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji sądowej alimentów. W takim przypadku komornik będzie egzekwował te alimenty oraz koszty komornicze (15%), co sprowadzi się do zajęcia wynagrodzenia za pracę przez komornika. Zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie może podlegać zajęciu z tytułu świadczeń alimentacyjnych do wysokości 3/5. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia minimalnego, które obecnie wynosi ok. 900 zł.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-05-10
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.