Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Alimenty na rzecz siostry

Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty

Siostra mojego męża jest osobą samotną, od kilku lat zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Obecnie utrzymuje ją matka. Ponieważ osoba ta nie zamierza podjąć pracy zawodowej, oświadczyła że po śmierci matki wystąpi o przyznanie alimentów od braci. Proszę o informację czy faktycznie może wystąpić o takie alimenty a jeżeli tak to jak mamy się przed tym bronić. Może już teraz powinniśmy zbierać jakieś dokumenty.

Kwestie alimentacyjne określone są przez kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z prawem rodzinnym, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.


Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie), a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Czyli osoba, która żąda alimentów powinna w pierwszej kolejności skierować żądanie alimentacyjne zstępnych, czyli najpierw własnych dzieci, potem wnuków a gdy ich nie ma lub nie są w stanie temu obowiązkowi sprostać (np. dzieci są małoletnie), to do wstępnych, czyli rodziców... itd.
W zakresie roszczeń alimentacyjnych w stosunku do rodzeństwa, zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. Nie da się jasno sprecyzować pojęcia nadmiernego uszczerbku, tym bardziej, że dla jednej osoby kwota alimentów w wysokości 100 zł może takim uszczerbkiem nie być, a dla innej być. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji osoby zobowiązanej.

Nie można w inny sposób ograniczyć obowiązku alimentacyjnego, jednakże można wykazywać, że brak środków utrzymania osoby uprawnionej wynika z jej wyboru i zachowania, co sąd orzekając w sprawie alimentów weźmie pod uwagę. Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej przydadzą się wszelkie dokumenty jakie są Państwo przedstawić w sądzie na poparcie swoich twierdzeń.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-04-17
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.