Kwestie alimentacyjne określone są przez kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z prawem rodzinnym, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie), a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Czyli osoba, która żąda alimentów powinna w pierwszej kolejności skierować żądanie alimentacyjne zstępnych, czyli najpierw własnych dzieci, potem wnuków a gdy ich nie ma lub nie są w stanie temu obowiązkowi sprostać (np. dzieci są małoletnie), to do wstępnych, czyli rodziców... itd.
W zakresie roszczeń alimentacyjnych w stosunku do rodzeństwa, zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. Nie da się jasno sprecyzować pojęcia nadmiernego uszczerbku, tym bardziej, że dla jednej osoby kwota alimentów w wysokości 100 zł może takim uszczerbkiem nie być, a dla innej być. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji osoby zobowiązanej.
Nie można w inny sposób ograniczyć obowiązku alimentacyjnego, jednakże można wykazywać, że brak środków utrzymania osoby uprawnionej wynika z jej wyboru i zachowania, co sąd orzekając w sprawie alimentów weźmie pod uwagę. Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej przydadzą się wszelkie dokumenty jakie są Państwo przedstawić w sądzie na poparcie swoich twierdzeń.
Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl