W ubiegłym roku urodziłam dziecko, które nie pochodzi z związku małżeńskiego. W USC sama zgłosiłam urodzenie, dziecko ma moje nazwisko. Ojciec dziecka nie złożył żadnego oświadczenia o tym, że uznaje dziecko za swoje. Mam ciężką sytuację finansową. Cały trud wychowania i koszty utrzymania spadają na mnie. Czy mam szansę na przyznanie alimentów? Kwota jaka by mnie satysfakcjonowała to przynajmniej 500 zł miesięcznie. Czy istnieje możliwość w tym samym pozwie wniesienie o coś takiego jak odebranie możliwości starania się o prawa rodzicielskie? Ojciec dziecka znęcał się nade mną psychicznie, także fizycznie. Chciałabym wykluczyć możliwość posiadania przez niego jakichkolwiek praw rodzicielskich. W pozwie powinnam także wnieść o potwierdzenie jego ojcostwa? W uzasadnieniu zapisać, że mój syn jest nieślubnym dzieckiem moim i pozwanego, tak? Nie jest konieczne podawanie dodatkowych okoliczności?
Konieczne w tym przypadku jest przeprowadzenie sądowego postępowania o ustalenie ojcostwa. W postępowaniu tym sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego ustali czy dziecko pochodzi od określonego mężczyzny, który obcował cieleśnie z matką dziecka nie wczesnej niż w 300 a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem dziecka. Powództwo o ustalenie ojcostwa mogą wnieść do sądu osoby bezpośrednio zainteresowane ustaleniem pochodzenia dziecka, czyli matka dziecka (do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości), dziecko (już po osiągnięciu pełnoletniości), domniemany ojciec dziecka a także uprawnienie takie przysługuje prokuratorowi.
Roszczenia (poza alimentacyjnymi) przedawniają się z upływem 3 lat od dnia porodu.
Sprawy o ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej odbywają się w ramach postępowania nieprocesowego, wniosek w tej sprawie powinien zostać złożony odrębnie. Przesłankami ograniczenia władzy rodzicielskiej są:
Podstawą żądania pozbawienia władzy rodzicielskiej jest art. 111 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje trzy rodzaje przyczyn pozbawienia:
Pierwsza z wyżej podanych przyczyn może być niezawiniona, natomiast pozostałe dwie są zawinione.
Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-01-15 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo rodzinne i opiekuńcze |
Słowa kluczowe: | ojcostwo, alimenty |