Zgodnie z treścią art. 41 § 2 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt. 9 ( prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy), a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Przepis ten jest ustawowym ograniczeniem odpowiedzialności współmałżonka za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka, który zaciągnął zobowiązania bez zgody współmałżonka jeżeli pozostają oni we wspólności ustawowej. Przepis ten nie stanowi podstawy do przyjęcia, że drugi małżonek staje się współdłużnikiem. Wprowadza on jedynie odpowiedzialność małżonka, który zaciągnął dług bez zgody współmałżonka do określonych składników majątku wchodzących w skład wspólności ustawowej (wynagrodzenie za pracę oraz uzyskane z innej działalności zarobkowej dochody stanowią majątek wspólny małżonków). Współmałżonek w tym zakresie musi znosić prowadzoną egzekucję przez wierzyciela, skierowaną do majątku wspólnego ograniczonego do wskazanych w tym przepisie składników majątkowych. Poza tym wierzyciel może kierować egzekucję przeciwko dłużnikowi do wszystkich składników jego majątku odrębnego.
Aby jednak mogło dojść do egzekucji przeciwko współmałżonkowi konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi nie będącemu dłużnikiem w trybie art. 787 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego). Zgodnie z art. 787 k.p.c., tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym, gdy zobowiązania zostały zaciągnięte bez zgody współmałżonka, wierzyciel nie będzie w stanie uzyskać klauzuli wykonalności na współmałżonka, a tym samym nie będzie mógł prowadzić w stosunku do niego egzekucji, czy też do składników majątku wspólnego małżonków, poza wynagrodzeniem małżonka będącego dłużnikiem oraz z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.
Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2011-01-21 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo rodzinne i opiekuńcze |
Słowa kluczowe: | współmałżonek, dług, majątek wspólny, klauaula wykonalności, odpowiedzialność współmałżonka, zgoda współmałżonka |