Zgodnie z treścią art. 133 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z przepisu tego wynika obowiązek świadczeń alimentacyjnych do jakich obowiązani są rodzice względem dziecka. W przypadku uzyskania przez dziecko pełnoletniości obowiązek alimentacyjny trwa nadal, jeżeli dziecko nie jest jeszcze w stanie się samo utrzymać, np. gdy nadal uczy się.
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Wygaśnięcie obowiązku dostarczania środków utrzymania następuje dopiero gdy dziecko zostaje należycie przygotowane do samodzielnej egzystencji, co w szczególności w dzisiejszych czasach oznacza uzyskanie odpowiedniego do możliwości dziecka wykształcenia
[1].
W opisanym stanie faktycznym przysługuje Pani prawo do żądania alimentów od ojca. Wysokość tych alimentów uzależniona jest od dwóch przesłanek, a mianowicie od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Obecnie w Polsce średnia wysokość zasądzanych alimentów na dzieci stanowi kwotę ok. 500 zł, ale w każdym przypadku sprawa ta jest indywidualnie rozstrzygana. Jeżeli wcześniej nie było orzeczenia sądowego w sprawie ustalenia obowiązku alimentacyjnego, może Pani wystąpić z powództwem do sądu o zasądzenie alimentów na Pani rzecz od ojca. Powództwo może Pani wnieść do Sądu Rejonowego, właściwego miejscowo dla Pani miejsca zamieszkania. Powództwo to zwolnione jest od opłaty sądowej. Zgodnie z art. 137 k.r.o. roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech co oznacza, że może Pani żądać zapłaty alimentów za ten okres. W przypadku jednak wniesienia pozwu do sądu, niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.
Porady prawne / Pomoc prawna
[1] Wyrok NSA z dnia 18.09.2001 roku sygn. akt III SA 974/00