Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zaprzeczenie ojcostwa

Chciałbym wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Dwa tygodnie temu, mając podejrzenia, że nie jestem ojcem dziecka, które posiadam z moją partnerką przeprowadziłem badanie genetyczne na potwierdzenie ojcostwa. Okazało się, że dziecko faktycznie nie jest moje. W tej sytuacji nie do końca wiem jak powinienem postąpić. Ja płacę alimenty na to dziecko mimo, że jak wychodzi nie jestem ojcem dziecka.

Zgodnie z treścią art. 78 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) mężczyzna, który uznał swoje ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Po upływie tego terminu nie będzie Pan mógł wytoczyć powództwa o ustalenie bezskuteczności swojego uznania ojcostwa. W związku z powyższym, jeżeli zamierza Pan wnieść odpowiednie powództwo do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego (Sądu Rodzinnego), miejscowo właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania dziecka, Pozwanym w tym postępowaniu będzie zarówno dziecko jak i matka. W pozwie winien Pan wskazać na wszelkie dowody potwierdzające okoliczności przytoczone, a także załączyć odpowiednie dowody (odpisy aktu urodzenia dziecka, wyniki badań potwierdzające, iż nie jest Pan ojcem dziecka).
 
Co do świadczeń alimentacyjnych jakie Pan wykonywał w poprzednich okresach na rzecz małoletniego, to może Pan domagać się ich zwrotu jedynie za okres nie przedawniony. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 listopada 1975 roku, sygn. akt I CR 747/75 stwierdził, że mężczyźnie, w odniesieniu do którego zostało ustalone, że nie jest ojcem dziecka służy z mocy art. 140 k.r.o. roszczenie do matki dziecka o zwrot wyegzekwowanych od niego alimentów za nieprzedawniony okres. W myśl art. 137 § 1 k.r.o. roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech, stąd będzie mógł Pan domagać się tylko zwrotu świadczeń za trzy lata wstecz. Oczywiście roszczenie to będzie mogło być dochodzone po ustaleniu przez sąd, że nie jest Pan ojcem małoletniego dziecka, na które łożył Pan alimenty.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-11-01
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: zaprzeczenie ojcostwa, ojcostwo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.