Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Rozwód można przeprowadzić w Polsce nawet jeżeli jeden z małżonków przebywa poza granicami kraju

Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód

Mieszkamy wraz z żoną i nieletnią córką w Irlandii. Żona znalazła sobie tam kochanka którego sprowadza do domu pod moją nieobecność. W tej chwili chciałbym się zwolnic z pracy i wrócić z powrotem do Polski. Żona napisała mi pismo, w którym przyznaje, iż jej obecny partner się z nią spotyka i nocuje w naszym wspólnym domu, gdy jestem w pracy. Czy teraz, gdy chcę wrócić do Polski mogę złożyć tu w Polsce pozew o rozwód, jeżeli wiem z góry, że żona nie przyjedzie tutaj na rozprawę sądową. Czy mogę w jakiś sposób wykorzystać pismo, które mi napisała o swoich kontaktach? Dodam, iż rozwód chciałbym otrzymać jak najszybciej bez orzekania o winie i bez podziału majątku?

Zgodnie z art. 11031 § 1 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), sprawy małżeńskie oraz sprawy dotyczące małżeńskich stosunków majątkowych należą do jurysdykcji krajowej także wtedy, gdy:
  1. oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  2. małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  3. małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  4. oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.
Jurysdykcja krajowa jest wyłączna, jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi oraz mają miejsce zamieszkania i miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Jurysdykcja krajowa w sprawie małżeńskiej obejmuje także orzekanie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków.
Z powyższego przepisu wynika, że będziemy mieć do czynienia z jurysdykcją krajową, która stanowi pozytywną przesłankę procesową, gdyż oboje małżonkowie są obywatelami polskimi. Oznacza to, że może Pan przed sądem polskim wytoczyć pozew o rozwód. W myśl art. 41 k.p.c. powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Wnosząc powództwo o rozwód musi Pan wskazać wszelkie dowody, wskazujące na fakt, iż nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Postępowanie dowodowe ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. W opisanym stanie faktycznym dowód z dokumentu, w postaci pisemnego oświadczenia strony, może wskazywać na zaistnienie przesłanek rozwodowych, a także może wskazywać na winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
 
Co do zasady brak stawiennictwa jednej ze stron nie powoduje niemożności przeprowadzenia postępowania w sprawie rozwodowej, gdyż zgodnie z art. 428 § 1 k.p.c rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Jednakże w każdej sprawie o rozwód lub o separację sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, tym samym konieczne będzie stawiennictwo współmałżonka pozwanej. Szczególna rola dowodu z przesłuchania stron może w niektórych sytuacjach prowadzić do uznania, iż pozbawienie jednego z małżonków możności złożenia zeznań w sprawie o rozwód, stanowi pozbawienie go możności obrony praw. W sprawach o rozwód i separację dowód z przesłuchania strony musi być dopuszczony z urzędu. Pominięcie tego dowodu jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w art. 302 § 1 k.p.c. czyli, gdy z przyczyn natury faktycznej lub prawnej przesłuchać można co do okoliczności spornych jedną tylko stronę, sąd oceni, czy mimo to należy przesłuchać tę stronę, czy też dowód ten pominąć w zupełności. Sąd postąpi tak samo, gdy druga strona lub niektórzy ze współuczestników nie stawili się na przesłuchanie stron lub odmówili zeznań. Jak w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 23.05.1974 roku sygn. akt II CR 222/74, art. 302 § 1 k.p.c. zezwala na przesłuchanie jednej tylko strony, ale treść tego przepisu i jego usytuowanie wskazują, że wprowadza on wyjątek od zasady i zezwala na odstępstwo wyłącznie ze względu na szczególne okoliczności. Zasada prawdy obiektywnej, która na tym odcinku krzyżuje się z zasadą równości stron, może niekiedy przemawiać za potrzebą przesłuchania jednej tylko strony. Podmiotowe ograniczenie w przesłuchaniu stron musi być jednak uzasadnione szczególną sytuacją. Z przyczyn natury faktycznej (art. 302 § 1 k.p.c.) można więc ograniczyć przeprowadzenia dowodu z przesłuchania stron do przesłuchania jednej tylko z nich wyłącznie wtedy, gdy przesłuchanie drugiej strony jest niemożliwe, albo bardzo utrudnione (np. ze względu na dłuższy pobyt za granicą) lub niecelowe (np. brak bliższych wiadomości o stanie faktycznym sprawy).
 
Reasumując, może wytoczyć Pan pozew o rozwód w Polsce. Zasadniczo sprawa o rozwód, jeżeli oboje małżonkowie się mu nie sprzeciwiają, nie zachodzą przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu i sąd potwierdzi, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, może odbyć się w czasie jednej rozprawy. Problemem jednak będzie brak stawiennictwa jednej strony (pozwanej), gdyż sąd będzie chciał ją przesłuchać, co z uwagi na wysyłanie wezwań znacznie wydłuży okres postępowania sądowego, a sama decyzja co do pominięcia dowodu z przesłuchania strony, zależeć będzie od sądu orzekającego. Jeżeli sąd miałby pominąć taki dowód, musiałoby być wiele innych dowodów (dokumentów, zeznań świadków), aby na ich podstawie sąd mógł wydać orzeczenie.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-02-25
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.