Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Władza rodzicielska nad dzieckiem po rozwodzie

Czy konieczne jest wskazanie w procesie rozwodowym, komu powierza się władze rodzicielską nad małoletnim dzieckiem? Czy mimo rozwodu obydwoje rodziców mogą wykonywać nieograniczoną władze rodzicielska?

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 58 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
 
Reasumując, jeżeli chcą Państwo oboje wykonywać władzę rodzicielską, to winni Państwo na piśmie sporządzić porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. W porozumieniu takim winny się znaleźć np. informację o tym, kiedy, w jakich terminach i przez jaki okres dziecko przebywa z jednym z rodziców, a kiedy z drugim, gdzie jest ustalone miejsce zamieszkania dziecka (przy którym z rodziców) itp. Takie porozumienie musiałaby zostać podpisane przez obojga z rodziców, a następnie złożone w sądzie do akt toczącego się postępowania w sprawie o rozwód, wraz z wnioskiem o pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Sąd uwzględni to porozumienie, jeżeli uzna, że jest ono zgodne z dobrem dziecka.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2009-11-30
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: władza rodzicielska
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.