Podział majątku małżeńskiego, tzw. dorobkowego, może nastąpić po ustaniu wspólności majątkowej, która następuje m. in. po rozwodzie. Podział ten może nastąpić albo na mocy umowy między małżonkami, z tym że jeżeli do majątku wspólnego należy nieruchomość wówczas umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, lub na mocy orzeczenia sądu.
O podziale majątku sąd może orzec w wyroku rozwodowym, na wniosek jednego z małżonków, a sąd uzna, że przeprowadzenie tego podziału w tym postępowaniu, nie spowoduje nadmiernej zwłoki (gdy brak jest między byłymi małżonkami niejasności co do składników i wartości majątku wspólnego). Po orzeczeniu rozwodu, także może być przeprowadzone postępowanie o podział majątku.
Co ważne roszczenia z tego tytułu nie ulegają przedawnieniu, co oznacza, że każdy z małżonków może w każdym czasie żądać podziału majątku. W celu przeprowadzenia postępowania o podział majątku wspólnego, każdy z małżonków może wnieść wniosek o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce podziału majątku. Można domagać się w tym wniosku podziału majątku wspólnego na dwie równe części (co do zasady udziały małżonków w majątku wspólnym są równe) albo ustalenia nierównych udziałów małżonków w tym majątku, a także ustalenia, jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty i odwrotnie, i z tego tytułu podlegają zwrotowi. Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty lub ich kopie, związane z majątkiem, który ma podlegać podziałowi. Dokumentami takimi będą np. w przypadku nieruchomości – odpis z księgi wieczystej, w przypadku np. pojazdu, kserokopia dowodu rejestracyjnego, itp. Oprócz wskazanych dokumentów potwierdzających prawo własności, można też określić ich szacunkową wartość (np. na podstawie informacji z biur nieruchomości, giełd samochodowych, itp.). We wniosku o podział majątku należy powołać się także na wyrok ustanawiający rozwód, gdyż z chwilą uprawomocnienia się tego wyroku, pomiędzy byłymi małżonkami nastąpiła rozdzielność majątkowa, a tylko po powstaniu rozdzielności można żądać podziału majątku. Do wniosku należy także załączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej. Jest to opłata stała w kwocie 1.000 złotych, chyba że wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, wówczas pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Porady prawne