Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wysokość alimentów na małoletnie dziecko

Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty

Od 5 lat jestem rozwiedziony. Płacę alimenty na córkę w wysokości 400 zł miesięcznie. Mam nową rodzinę żonę i rocznego syna. Moje zarobki wynoszą ok. 3.000 zł, a mojej byłej żony ok. 10 000 zł. Właśnie przedstawiła mi rozliczenie, z którego wynika że jej wydatki na naszą córkę wynoszą ok 30.000 zł rocznie, czyli wg jej obliczeń powinienem płacić alimenty w wysokości ok 1.000 zł miesięcznie. Dziecko nie choruje na przewlekłe choroby, a wydatki na nią związane są głównie z korepetycjami, prywatnymi lekcjami języków obcych, gimnastyką korekcyjną, opłatami za telefon komórkowy, ubraniami oraz wizytami w prywatnych gabinetach lekarskich - stomatolog, okulista, dermatolog. Dziecko wyjeżdża ze mną i moją nową rodziną na wczasy, kupuję jej ubrania, książki, kosmetyki, gry komputerowe i utrzymuję przez ten okres, a alimenty płacę. Była żona grozi mi sądem jeżeli nie podniosę alimentów. Czy przy jej wysokich dochodach możliwe jest podniesienie kwoty alimentacyjnej?

Trudno jednoznacznie wypowiadać się co do wysokości możliwych do zasądzenia przez sąd alimentów. Nie mniej jednak zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
W przypadku ustalenia alimentów w drodze umowy pomiędzy zobowiązanym a przedstawicielem ustawowym uprawnionego małoletniego do alimentów, strony mogą swobodnie ustalić wysokość alimentów. Umowa taka oczywiście nie ma mocy prawnej na równi z orzeczeniem alimentów przez sąd, jednakże jeżeli jest wykonywana nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie umownie ustalono wysokość alimentów. Dopiero w razie sądowego ustalania alimentów, sąd będzie brał pod uwagę uzasadnione potrzeby małoletniego oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Wnosząc pozew o alimenty matka dziecka będzie musiała wykazać, jakie są koszty związane z utrzymaniem dziecka, czyli jego potrzeby (dotyczy to nie tylko samych kosztów utrzymania, ale np. także zapewnienia dziecku właściwego wykształcenia, co może oznaczać także dodatkowe lekcje itp.).
 
Jak stwierdził w wyroku z dnia 25.03.1985 roku Sąd Najwyższy (sygn. akt III CRN 341/84), zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Należy przy tym stwierdzić, że pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez sąd. Odmienny pogląd pozostawałby w sprzeczności z zasadą równej stopy życiowej dzieci i rodziców, obowiązującej także w sprawach alimentacyjnych.
 
Ponadto dla sądu orzekającego o wysokości alimentów, może nie być najistotniejsze to jakie dochody zobowiązany do alimentów osiąga. Nawet gdyby zobowiązany nie pracował zupełnie, sąd może zasądzić alimenty, jeżeli uzna, że zobowiązany do alimentów może pracować i uzyskiwać dochód. Jak już wskazano wyżej, przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego nie chodzi tylko o samą wysokość uzyskiwanych przez zobowiązanego dochodów w chwili orzekania, ale także o możliwości ich uzyskania. Jeżeli sąd dojdzie do przekonania, że np. ojciec dziecka może zatrudnić się w lepiej płatnej pracy, ale tego nie robi, żeby w ten sposób obniżyć swoje dochody i tym samym alimenty, sąd może to uwzględnić w wyroku, zasądzając ich wyższą wartość.
Faktem jest, że płacone w wysokości 400 zł alimenty, nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania dziecka, nawet gdy dziecko nie choruje. Wydatki ponoszone z alimentów przez matkę dziecka, z którą dziecko zamieszkuje, są ponoszone zarówno na utrzymanie dziecka (dostarczenie mieszkania, wyżywienia itp.), ale również dotyczyć mogą jego kształcenia. Należy także pamiętać, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. W takim przypadku sąd może wziąć pod uwagę, że obowiązek alimentacyjny matki realizowany jest właśnie w taki sposób, co wpłynie niewątpliwie na wysokość zasądzonych świadczeń alimentacyjnych wobec ojca dziecka.
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym naszym zdaniem, sąd może orzec alimenty wyższe niż obecnie przez Pana płacone. Trudno ostatecznie stwierdzić jaka może być zasądzona wysokość alimentów, jednakże często orzekane są kwoty w wysokości od kilkuset złotych miesięcznie do ponad tysiąca. Wszystko zależy od przedstawionych przez stronę dowodów i stanowiska sądu w tej sprawie.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2009-04-01
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.