Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby dorosłej

Moja mama cierpi na chorobę Altzhaimera, nie ma z nią kontaktu i obecnie przebywa w ośrodku opiekuńczym. Mama jest właścicielem domu, który chciałbym przejąć na siebie w przyszłym roku. Czy w jakikolwiek sposób da się przenieść własność tego domu na mnie przed śmiercią mamy? Jeśli tak, to jakie wnioski i gdzie muszę złożyć?

Zasadniczo jedyna możliwość to ubezwłasnowolnienie Pana matki, a następnie uzyskanie zgody sądu na rozporządzenie nieruchomością. Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się do sądu okręgowego. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie zaświadczenia lekarskie uzasadniające wniosek a także załączyć inne dokumenty, które potwierdzają brak możliwości kierowania swoim postępowaniem przez osobę, której wniosek dotyczy.
Zgodnie z art. 545 § 1 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:
1.     małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
2.     jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
3.     jej przedstawiciel ustawowy.
Osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, będzie zbadana przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa, a także psychologa. Opinia biegłego oprócz oceny stanu zdrowia psychicznego lub zaburzeń psychicznych albo rozwoju umysłowego osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, powinna zawierać umotywowaną ocenę zakresu jej zdolności do samodzielnego kierowania swoim postępowaniem i prowadzenia swoich spraw, uwzględniającą postępowanie i zachowanie się tej osoby. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy i postępowania dowodowego, jeżeli uzna, że istnieją przesłanki do ubezwłasnowolnienia wyda odpowiednie orzeczenie. W przypadku orzeczenia przez sąd ubezwłasnowolnienia sąd ustanawia dla ubezwłasnowolnionego opiekuna, który działa w imieniu ubezwłasnowolnionego.
 
Samo ubezwłasnowolnienie nie powoduje jednak możliwości swobodnego rozporządzenia majątkiem tej osoby. Zgodnie z art. 156 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Tym samym, rozporządzenie nieruchomością (sprzedaż, darowizna itp.) wymagać będzie zgody sądu opiekuńczego. Ponadto opiekun nie może reprezentować osób pozostających pod jego opieką przy czynnościach prawnych między pozostającym pod jego opieką a opiekunem albo jego małżonkiem, zstępnymi, wstępnymi lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz osoby pozostającej pod opieką.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-12-30
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: ubezwłasnowolnienie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.