Przede wszystkim z chwilą orzeczenia rozwodu z mocy prawa powstała rozdzielność majątkowa między Panem a małżonką do której zastosowanie znajdują przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Z tego powodu upływ czasu nie ma znaczenia gdyż roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu. Przedmiotem podziału jest majątek objęty wspólnością majątkową małżonków, istniejący w dacie jej ustania, czyli w chwili wydania orzeczenia orzekającego rozwiązanie małżeństwa przez rozwód i według cen z daty podziału tego majątku. Przepisana część udziału w mieszkanie będzie podlegała rozliczeniu w postępowaniu sądowym w opisanej przez Pana sytuacji dokonał Pan zbycia udziału w mieszkaniu podlegającego podziałowi między Pana i byłą żonę.
Stanowisko sądów w tej kwestii jest jednoznaczne i przyjmuje się, że rozliczeniu podlega też równowartość rzeczy lub praw objętych wspólnością, które zostały zbyte przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności małżeńskiej, oraz równowartość rzeczy wspólnych utraconych np. w wyniku zniszczenia, za które weszło do majątku odszkodowanie ( zob. uzasadnienie uchwały SN z 19 maja 1989 r., III CZP 52/89, OSNCP 1990, nr 4-5, poz. 60). Dlatego też przy dokonywaniu rozliczeń między Państwem sąd uwzględni wartość udziału w lokalu którą Pan zbył. Nie będzie zaś decydował o jego fizycznym podziale itp.
Jeśli na rachunku bankowym znajdowały się w dniu orzeczenia rozwodu środki finansowe które stanowiły majątek wspólny to wówczas żona będzie mogła żądać ich rozliczenia w postępowaniu przed sądem jak i odwrotnie w przypadku gdy na rachunku żony znajdowały się środki wchodzące w skład majątku wspólnego. Sąd bada stan majątku istniejący w dacie orzeczenia rozwodu a więc środki finansowe zgromadzone na rachunku na ten dzień.
Co się zaś tyczy Pana kawalerki. Zasadą jest, że skoro nabył Pan ją już po ustaniu wspólności to stanowi ona wyłącznie Pana własność. Jedynie Pana była żona może żądać zaliczenia na majątek wspólny podlegający podziałowi kwot pieniężnych przeznaczonych na jej zakup lecz tylko i wyłącznie wtedy gdyby udowodniła równocześnie, że nabył Pan kawalerkę ze środków wspólnych np. dokonałby Pan przelewu środków wspólnych z rachunku bankowego na rachunek sprzedawcy kawalerki. Wówczas mogłaby żądać tylko zaliczenia takiej kwoty na poczet nakładu dokonanego przez Pana z majątku wspólnego na poczet majątku osobistego. Była małżonka nie ma żadnych prawa do własności Pana kawalerki poza ewentualnym wspomnianym rozliczeniem.
Roszczenia o podział majątku wspólnego nie ulegają przedawnieniu o czym wspominałem na wstępie a więc dotyczą także składników majątkowych jakim są środki pieniężne. Upływ czasu nie spowoduje, że Pana małżonka nie będzie mogła żądać podziału środków majątkowych jeśli stanowiły one w chwili rozwodu Państwa majątek wspólny.
Jarosław Olejarz
Radca prawny
Data: | 2014-03-13 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo rodzinne i opiekuńcze |
Słowa kluczowe: | podział majątku, majątek dorobkowy, wspólność małżeńska, rozwód, rozdzielność majątkowa, ustawowa wspólność majątkowa, nieruchomość, rachunki bankowe |