Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wyrok orzekający rozwód może modyfikować wcześniej orzeczony obowiązek alimentacyjny

Rok temu w postanowieniu sądu rejonowego, w ramach ugody sąd zasądził mi alimenty w wysokości 1.500 zł miesięcznie na utrzymanie żony oraz opłacanie czynszu w wysokości 600 zł za mieszkanie. W tym roku odbyła się rozprawa rozwodowa. Sąd wydał wyrok o rozwiązaniu małżeństwa z mojej winy i zasądził alimenty w wysokości 1.500 zł. Jednocześnie Sąd nie orzekał o wspólnym mieszkaniu stron. Na rozprawie Sąd pouczył żonę, że mieszkanie należy zamienić. Czy muszę płacić czynsz, który wcześniej był zasądzony? Której instancji wyrok jest ważniejszy?

Zagadnienie prawne w zakresie skutków orzeczenia rozwodu względem wcześniej wydanego orzeczenia w zakresie alimentów na rzecz współmałżonka oraz innych obowiązków związanych z utrzymaniem rodziny były wielokrotnie rozpatrywane przez sądy, w tym Sąd Najwyższy. Zagadnienie to dotyczy w szczególności kwestii, czy na skutek orzeczenia rozwodu upada stan faktyczny, na którym oparty był wydany w czasie trwania małżeństwa prawomocny wyrok zasądzający na rzecz małżonka alimenty od współmałżonka? Gdyby na skutek samego uprawomocnienia się wyroku rozwodowego upadała podstawa faktyczna wyroku zasadzającego poprzednio alimenty (lub inne obowiązki związane z utrzymaniem rodziny), to kwestia pozbawienia go odtąd prawomocności byłaby bezprzedmiotowa. Jednakże podstawą faktyczną wyroku zasądzającego alimenty (a także orzeczenie o innych obowiązkach) było zawarcie przez strony małżeństwa. Podstawa ta, tkwiąca całkowicie w przeszłości, trwa niezmiennie nadal i istnieje także i po rozwodzie. Dlatego też na skutek orzeczenia rozwodu nie upada stan faktyczny będący podstawą wyroku zasądzającego alimenty, a tym samym fakt uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód nie czyni bezprzedmiotową kwestii ewentualnego pozbawienia prawomocności poprzedniego wyroku zasądzającego alimenty.

 
 
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 1955 r. sygn.. akt I Co 27/55, w myśl której proces w przedmiocie alimentów (oraz innych orzeczonych obowiązków związanych z utrzymaniem rodziny) na czas po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego może być aktualny tylko jako proces obronny. Uprawomocnienie się wyroku orzekającego rozwód ma znaczenie w przedmiocie alimentów (i innych obowiązków o charakterze majątkowym związanych z utrzymaniem rodziny) tylko wówczas, gdy prawo byłego współmałżonka wygasło na skutek rozwodu lub uległo zmniejszeniu.
 
 
W opisanym stanie faktycznym istnieją dwa orzeczenia sądów określające prawa i obowiązki pomiędzy małżonkami (byłymi małżonkami), jedno dotyczy sytuacji, w której sąd orzekał o obowiązkach względem małżonka w trakcie trwania małżeństwa, drugie dotyczy obowiązków względem byłego już małżonka, od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego. Oba te orzeczenia są prawnie skuteczne, jednakże z chwilą wydania orzeczenia o rozwodzie, sąd dokonał modyfikacji wcześniej orzeczonych obowiązków.
 
 
Od uprawomocnienia się zatem orzeczenia rozwodowego, sąd dokonał modyfikacji wcześniejszego wyroku alimentacyjnego. W zakresie obowiązku alimentacji utrzymał on w mocy ten obowiązek, nie dokonując modyfikacji wysokości zasądzonych alimentów. Jak wynika z opisu stanu faktycznego zmodyfikował orzeczenie w zakresie obowiązku opłacania czynszu, nie zasądzając go a także nie orzekając o wspólnym zamieszkaniu stron. W tym zakresie poprzednie orzeczenie sądu rejonowego utraciło swoją moc. Kwestia wspólnego zamieszkania a także czynszu zostaje więc poza orzeczeniem sądu. W naszej ocenie od dnia uprawomocnienia się opisanego orzeczenia rozwodowego, nie ma Pan obowiązku uiszczania czynszu (zakładając, że opis stanu faktycznego jest pełny i wyczerpujący). 
 
Porady prawne / pomoc prawna
 
 
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2012-05-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze, Procedura sądowa
Słowa kluczowe: rozwód, alimenty, wyrok, orzeczenie sądowe, obowiązki małżeńskie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.