Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo finansowe
25.01.2008 - Olejarz Jarosław
W kwietniu b. roku pomiędzy Spółką  (sprzedawca) a instytucją publiczną (kupujący) została zawarta umowa sprzedaży mebli. Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedawca dostarczył meble w lipcu 2007 roku. Kupujący zapłacić miał za dostarczone meble w terminie dwóch tygodni od momentu dostawy. W ustalonym terminie instytucja nie wywiązała się z zobowiązaniami wynikającego z umowy sprzedaży, motywując to tym, że nie dostała dotacji z budżetu państwa zgodnie z planem finansowym. Umowa sprzedaży także przewidywała odsetki umowne w wysokości 10% rocznie, jeżeli kupujący nie zapłaci w terminie. Sprzedawca w październiku b. roku zawiadomił rzecznika dyscypliny finansów publicznych o zadłużeniu i odsetkach umownych 75tys. zł. z prośbą o ukaranie instytucji za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proszę o zbadanie stanu prawnego w tej sprawie.
Prawo finansowe
25.01.2008 - Olejarz Jarosław
Jestem emerytem i pracuję, ponieważ spędza mi sen z oczu fakt, że mogę przekroczyć dopuszczalną kwotę zarobkowania i zostanie mi zabrana emerytura. Bardzo proszę o dokładne wyjaśnienia mojej sytuacji.  Czy do dochodu wlicza się zawsze odprawę emerytalną, nagrody jubileuszowe?  Jakie są konsekwencje gdy np. przekroczy się dopuszczalną kwotę o 100 zł. lub więcej?  Co to znaczy że zostanie zabrana emerytura? Czy składki zdrowotne i na ubezpieczenie emerytalno rentowe też się wlicza?
Prawo finansowe
18.06.2007 - Olejarz Jarosław

Moja matka rozpoczęła prace mając 18 lat w 1971 roku, w zakładzie produkującym rozpuszczalniki i lakiery na stanowisku zestawiacz mieszanki i roztworów. W tej firmie przepracowała 17 lat w warunkach szkodliwych dla zdrowia. W 1988 roku po odejściu z w/w zakładu przejęła się do pracy w zakładzie produkującym lustra do samochodów. Pracowała tam na stanowisku gdzie również były warunki szkodliwe dla zdrowia. Pracowała tam 13 lat do grudnia 2001 roku. A więc pracowała w sumie 30 lat w warunkach szkodliwych. Od grudnia 2001 roku otrzymuje zasiłek przedemerytalny, teraz ma 54 lata i otrzymuje cały czas ten sam zasiłek przedemerytalny. Z tego, co się dowiadywała, to powinna pracować krócej o 5 lat, z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych. Może powinna już otrzymywać swoją emeryturę?

Prawo finansowe
13.03.2007 - Olejarz Jarosław

Mam zadłużenie ok. 5 tys. zł wobec dawnego funduszu alimentacyjnego. Pracuje i płacę obecnie od roku regularnie pełną kwotę alimentów. Jestem obecnie w wolnym związku z kobietą, ma ona zakład fotograficzny. Zamierzamy rozwinąć działalność i otworzyć dodatkowo sklep z odzieżą. Całe zaplecze finansowe jest jej. Ze względu ze we wrześniu kończy się jej okres niskiego ZUS-u chciałaby mnie uczynić właścicielem tego interesu. Czy podjęcie takiego rozwiązania, aby móc jakoś żyć jest możliwe? Czy nie przyczepi się ZUS do tego, iż jest zadłużenie i mam własną działalność gospodarczą? Czy zaraz nie zjawi się komornik i zajmie Jej towaru albo wyposażenia?

Prawo finansowe
11.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Czy pracodawca zgodnie z prawem brytyjskim ma obowiązek doręczyć mi umowę o pracę?
Prawo finansowe
07.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Jak wygląda sprawa odpłatności za leczenie?
Prawo finansowe
07.03.2007 - Olejarz Jarosław

W latach 1998-2001 korzystałem z ulgi budowlanej na zakup mieszkania od developera, który zbankrutował. W ubiegłym roku otrzymałem od syndyka zwrot 70% wpłaty, 98% tej kwoty przeznaczyłem na zakup działki budowlanej. Czy muszę zwrócić Urzędowi Skarbowemu odliczoną ulgę i jeśli tak w jakiej wysokości?

Prawo finansowe
05.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Jestem Polakiem, mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie planuję krótki pobyt w Polsce. Jakich dokumentów potrzebuję, żeby otrzymać opiekę zdrowotną w Polsce (włącznie z leczeniem szpitalnym)?

Prawo finansowe
18.02.2007 - Olejarz Jarosław

Mam 57 lat, obecnie jestem na rencie do końca marca br. ZUS wyliczył mi, że mam przepracowane w zawodzie 38 lat składkowe i nieskładkowe (nieskł. niecałe 16 m-cy), w tym 19 lat w warunkach szczególnych jako wychowawca w rodzinnym domu dziecka. Pytanie moje to, kiedy mógłbym przejść na wcześniejszą emeryturę lub świadczenie przedemerytalne? Czy mam jakiekolwiek możliwości i jeżeli tak to jakie i na jakiej podstawie prawnej?

Prawo finansowe
07.02.2007 - Olejarz Jarosław

Czy na zwolnieniu lekarskim można zarejestrować działalność gospodarczą bez obawy utraty zasiłku chorobowego?

  1 2 3 4 5 z 5  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.