Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Prowadzenie działalności gospodarczej na zwolnieniu lekarskim

Czy na zwolnieniu lekarskim można zarejestrować działalność gospodarczą bez obawy utraty zasiłku chorobowego?

Podstawowym celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Nie powinno być wykorzystywane w sposób, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia i przedłużyć okres choroby. W związku z tym przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 - zwana dalej ustawą zasiłkową) przewidują sytuacje, w których ubezpieczony traci prawo do przysługującego mu zasiłku chorobowego, w szczególności sytuacją taką jest wykonywanie przez ubezpieczonego pracy zarobkowej. Pojęcie to jest nie ostre i są spory w doktrynie jak rozumieć pracę zarobkową w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.M. in. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 24 lutego 1999 r. (III AUa 1292/98, Apel. W-wa 1999/3/14) stwierdził, że samo podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów sporządzonych przez inną osobę nie może być traktowane jako wykonywanie dotychczasowej pracy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącej podstawę pozbawienia zasiłku chorobowego. Należy jednak zaznaczyć, że orzeczenie to zapadlo w wyyniku długotrwałej sprawy sądowej jaka została wniesiona przez ubezpieczonego w wyniku utraty zasiłku chorobowego.
Zgodnie ze stanowiskiem innego sądu, zasiłek chorobowy ma stanowić rekompensatę zarobku utraconego wskutek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, a nie dodatkową korzyść obok wynagrodzenia. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która w czasie zwolnienia lekarskiego prowadzi ją nadal, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Reasumując, prowadzenie czynnosci zmierzających do rejestracji dzialalności gospodarczej może powodować utratę prawa do zasiłku chorobowego. Oczywiście istnieje możliwość odwoływania się do sądu w takim przypadku, ale procesy w tych sprawach są długotrwałe, a orzecznictwo sądów nie jednolite. Proponujemy odłożyć rejestrację dzialalności gospodarczej na czas po upływie okresu zasiłku chorobowego.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-02-07
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo finansowe, Majątek i pieniądze
Słowa kluczowe: świadczenie, zasiłek, ubezpieczenie społeczne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.