Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zapłata podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek vat

Sprawa dotyczy podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych. Otrzymałem cztery działki budowlane od ojca aktem darowizny. Jeżeli teraz sprzedam je wszystkie, jednorazowo jednemu właścicielowi to będę płacił podatek VAT? Nie prowadzę działalności gospodarczej, nie jestem płatnikiem podatku Vat.

Zgodnie z ustawą, z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Co do zasady, osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nie płacą podatku VAT w przypadku dokonania zbycia nieruchomości.
 
Jednakże, działalność gospodarcza w ustawie o VAT jest dość szeroko rozumiana. Działalnością gospodarczą zgodnie z ustawą o VAT jest, działalność, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
 
Zatem zgodnie z ustawą płatnikiem VAT będzie także osoba fizyczna, która dokonała sprzedaży jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, chodzi tutaj o takie sytuacje, gdy jakiś przedsiębiorca, aby uniknąć płacenia VAT, sprzedaje nieruchomości pod pozorem sprzedaży jej jako osoba fizyczna. Problem polega na tym, że nie wiadomo, co organy skarbowe zakwalifikują jako działalność wykonywaną z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Wszystko będzie zależeć od interpretacji lokalnych urzędów skarbowych.
 
Aby uniknąć ewentualnych problemów, w powyższej sprawie proponujemy wystąpić do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie indywidualnej interpretacji, na podstawie art.14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późniejszymi zmianami). Tylko indywidualna interpretacja wydana przez właściwy organ podatkowy jest wiążąca dla podatnika oraz organów skarbowych, co może Pana uchronić przed ewentualnymi problemami z podatkiem VAT.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek vat
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.