Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, mieszkanie

Wyrokiem sądu z grudnia 2006 roku, wraz z mężem stałam się właścicielką nieruchomości poprzez zasiedzenie od stycznia 1989 roku. W czerwcu 2002 roku, mąż zmarł. Przeprowadziłam postępowanie spadkowe. Wyrokiem sądu z lipca 2007 roku, właścicielami przedmiotowej nieruchomości stałam się ja oraz moje dzieci. Obecnie nosimy się z zamiarem sprzedaży wspomnianej nieruchomości. Chciałam zapytać czy w przypadku sprzedaży będę musiała uiścić 10% podatek?

Przychód ze sprzedaży domu przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie lub wybudowanie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż jest jednak zwolniona, jeżeli jego nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegającym przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Musimy jednak Panią pouczyć, że interpretacja dokonana przez nas nie ma charakteru wiążącego dla organów skarbowych. W powyższej sprawie najlepiej byłoby wystąpić do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie indywidualnej interpretacji, na podstawie art.14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późniejszymi zmianami). Tylko indywidualna interpretacja wydana przez właściwy organ podatkowy jest wiążąca dla podatnika oraz organów skarbowych.

www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-12-24
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, mieszkanie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.