Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Skutki podatkowe zbycia mieszkania otrzymanego w spadku w 2005 roku

W dniu marcu 2005 r. nabyłam w drodze darowizny mieszkanie. Niedługo po otrzymaniu darowizny zameldowałam się w tym mieszkaniu (myślałam, że wystarczy to jako warunek zamieszkania), regularnie opłacam czynsz, część pieniędzy z wynajmu przeznaczyłam na spłatę kosztów remontu. Nigdy jednak nie zamieszkałam w darowanym mieszkaniu na stałe i stale je wynajmuję. Działałam w dobrej wierze, bo uważałam, że nawet, jeżeli intencją ustawodawcy jest zwolnienie z podatku osób, które faktycznie potrzebują zaspokojenia swoich potrzeb lokalowych, to sprzeczne z tą samą intencją byłoby, żebym pozbywała się darowanego mieszkania, bo – jako osoba studiująca i nie mająca stałych dochodów, nie stać by mnie było na zapłatę podatku i płacenie czynszu. Czy wspomniane wyżej fakty mogą już wystarczyć do spełnienia definicji zamieszkiwania w lokalu? Czy fakt wynajmowania mieszkania może wydłużyć roczny termin obowiązku zamieszkania do 5 lat zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy? A jeżeli nie, to kiedy powstał obowiązek podatkowy (po upływie 1 roku od aktu darowizny) i czy podstawą opodatkowania będzie wartość mieszkania widniejąca w akcie darowizny, czy też z dnia powstania obowiązku podatkowego?

Z uwagi na fakt, że nabyła Pani mieszkanie w 2005 roku, nie mają do Pani zastosowania przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie weszły w życie z początkiem 2007 roku. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2006 r. nr 217, poz. 1588) zmieniła zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości, również tych otrzymanych w darowiźnie lub spadku albo w inny nieodpłatny sposób. Nowelizacja ma zastosowanie do nieruchomości nabytych po 31.12.2006 roku. Sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007r. powoduje jej opodatkowanie na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2006r. Sprzedaż takiej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W takim przypadku zbywca płaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% uzyskanego przychodu (ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomość). Podatek ten płatny jest bez uwzględnienia poniesionych kosztów, w tym kosztów nabycia nieruchomości, jest należny również w przypadku sprzedaży ze stratą i nie ma znaczenia tu kwestia zamieszkiwania.



Reasumując w razie sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat (od końca roku kalendarzowego) będzie Pani musiała zapłacić 10% podatku liczonego od ceny zbycia. Jednakże jeżeli mieszkanie sprzeda Pani za zbyt niską cenę, to urzędnicy mogą wyliczyć podatek od cen obowiązujących na danym rynku nieruchomości a nie taka jaka wynika z aktu notarialnego. Ponadto w związku, że korzystała Pani z ulgi podatkowej, sprzedaż mieszkania spowoduje konieczność złożenia korekty zeznania podatkowego za 2005 rok, gdyż w związku ze sprzedażą mieszkania nie spełni Pani warunków do uzyskania ulgi podatkowej określonej w art. 16 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 1983 roku, o podatku od spadków i darowizn, gdyż warunkiem owej ulgi jest zamieszkiwanie (będąc zameldowaną na pobyt stały) w nabytym lokalu lub budynku oraz nie dokonanie jego zbycia przez okres 5 lat.

Porady prawne
Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-12-18
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, podatek dochodowy, podatek od spadków i darowizn
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.