Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Aport do spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, aport

Żona wynajmuje budynek gospodarczy na zasadzie najmu prywatnego, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Zamierzamy rozszerzyć wspólnotę majątkową na mnie i następnie zawiązać spółkę cywilną na najem budynku. Czy będzie istniała konieczność przekazania budynku aportem do spółki (w celu odpisywania amortyzacji), jeżeli tak to z jakimi opłatami, podatkami to się będzie wiązało?

W przypadku wniesienia do spółki cywilnej aportu w postaci nieruchomości należy od tej czynności odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, które powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że sama czynność wniesienia aportu jako czynność następująca w konsekwencji zawarcia (lub zmiany) umowy spółki nie została wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych objętych obowiązkiem podatkowym.Wysokość podatku uzależniona jest od wartości wniesionego aportu. Przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. Przy zmianie umowy - wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 9 ustawy, stawka podatkowa w takim wypadku wynosi 0,5% wartości aportu.
Umowa taka musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, za sporządzenie którego notariusz pobiera także ok. 0,5% wartości nieruchomości.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl   

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-11-28
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, aport
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.