Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Darowizna na rzecz wnuczki

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: darowizna

Planuje zakup działki budowlanej. Ponieważ oficjalne dochody mam zbyt niskie, żaden bank nie da mi kredytu. Pomoc zaoferował mi dziadek mojej małżonki (obcokrajowiec). W jaki sposób możemy zalegalizować powyższą kwotę podarowaną nam przez dziadka? W przypadku darowizny musimy zapłacić podatek, czy może przeprowadzić tą darowiznę za pośrednictwem ojca mojej żony, który ma duże dochody? Czy może rozwiązaniem byłaby umowa pożyczki zawarta na piśmie między nami oraz dziadkiem?

Oczywiście nie doradzam fikcyjnej darowizny ze strony ojca Pana żony, gdyż nie możemy doradzać przeprowadzania działań pozornych lub sprzecznych z prawem. Na marginesie jednak dodam, że darowizna dokonana przez ojca na rzecz dziecka (obdarowaną musiałaby być tylko Pańska żona) zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Z tego punktu widzenia jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o dokonaniu zgłoszenia darowizny do Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie miesiąca od daty jej dokonania. Obowiązku zgłoszenia darowizny nie ma, gdy następuje on w formie aktu notarialnego, ale wówczas konieczne jest poniesienie kosztów takiego aktu (koszt przy 100.000 zł to ok. 1.000 zł).


W przypadku pożyczki dokonanej na Państwa rzecz przez dziadka Pańskiej żony, należy pamiętać, żeby ewentualnie w testamencie osoba ta zapisała tą kwotę jako spadek, gdyż w przeciwnym razie potencjalni spadkobiercy po śmierci dziadka będą mogli zażądać zwrotu pożyczki. Zgodnie z prawem, umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% jej wartości (wypełnia się deklaracje PCC-1).

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-04-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: darowizna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.