Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zamiana mieszkania na korzystnych warunkach

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek

W 2003 roku zostałem przez rodziców obdarowany mieszkaniem (skorzystałem ze zwolnienia z podatku od darowizn), w 2004 roku moi rodzice nabyli dwa razy większe mieszkanie korzystając z ulgi budowlanej. Obecnie rodzice stwierdzili, że mieszkanie to jest dla nich za duże. Chcielibyśmy zamienić się mieszkaniami. Jak to zrobić by uniknąć opłat podatkowych, lub by opłaty były jak najniższe?

Zgodnie z art. 4 ust. 15 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Tym samym w przypadku gdy stanie się Pan współwłaścicielem części nieruchomości należącej do Pana rodziców (umowa darowizny, zamiany lub sprzedaży), a następnie współwłasność zostanie zniesiona nieodpłatnie przez pozostałych współwłaścicieli, to od takiego nabycia nie zapłaci Pan podatku.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Pana rodziców, oni stają się na podstawie odpowiedniej umowy (darowizny, zamiany, sprzedaży) współwłaścicielem Pańskiego mieszkania (może to być np. 1/25 część albo inne dowolny udział we współwłasności), a następnie zostanie zniesiona współwłasność przez Pana, to nie zachodzi obowiązek podatkowy. Dodatkowa korzyść z takiej transakcji to niższe koszty notarialne, gdyż notariusz pobierze taksę tylko od kwoty darowizny lub zamiany udziałów we własności nieruchomości a nie wartości całych nieruchomości. Koszty sądowe są na stałym poziomie. Współwłasność może zostać zniesiona w dowolnym czasie, stąd mogą Państwo sami zadecydować o jej zniesieniu w danym momencie, składając odpowiedni wniosek do sądu. Oczywiście umowa przenosząca udział we własności nieruchomości musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Co do przepisów poprzednio obowiązujących, to do sytuacji powstałych przed wejściem w życie nowelizacji zastosowanie mają przepisy poprzedniej wersji ustawy.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-01-16
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.