Korekta deklaracji następuje przez złożenie deklaracji podatkowej korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W celu dokonania korekty składa się deklarację, która ma być skorygowana, zaznaczając w części A formularza pole – korekta formularza. Przepisy prawa nie określają terminu w jakim może zostać skorygowane zeznanie podatkowe.
Można zatem deklarację skorygować przez cały okres, w którym zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu. Jednakże zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Po zakończeniu czasu trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej można dokonać korekty. W przypadku korekty po zakończeniu postępowania podatkowego korektę można złożyć jedynie w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego (jeżeli urząd wydał decyzję odnośnie zobowiązania podatkowego za dany rok, to nie można już skorygować zeznania za ten rok).
Wraz z korektą należy złożyć pismo zawierające uzasadnienie skorygowania deklaracji (pomyłka, zagubienie dokumentów, odnalezienie dokumentów, nieprawidłowa interpretacja przepisów, zmiana decyzji w zakresie odliczeń itp.). Pismo kieruję się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wraz z oznaczeniem danych podatnika (imię, nazwisko, adres miejsca zamieszkania, numer NIP). Jeżeli korekta dotyczy obojga małżonków, pismo składają oboje małżonkowie.
Po skorygowaniu deklaracji podatkowej, jeżeli z korekty tej wychodzi różnica w zapłaconym podatku (niedopłata) podatnik zobowiązany jest do wpłaty należnego podatku wraz z odsetkami liczonymi za czas w jakim zobowiązanie podatkowe winno było zostać wpłacone w skorygowanej kwocie. Jeżeli chodzi o wysokość zobowiązania podatkowego jakie będzie Pani musiała wpłacić to zostanie ona wyliczona z deklaracji podatkowej, która podlega korekcie. Przy określaniu przychodów z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy stawka podatkowa to taki przychód osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, zasadniczo podlega opodatkowaniu wg ogólnych zasad, tj. zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.
Porady prawne