Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Darowizna pieniędzy zwolniona może być z podatku, jeżeli jest udokumentowana przelewem bankowym

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: darowizna

Moja siostra i brat chcą przekazać mi w tym roku kwotę na zakup mieszkania. Czy dopuszcza się inną formę przekazania pieniędzy niż na moje konto? Jak duży podatek będę musiała odprowadzić do skarbowego i w jakim czasie od otrzymania ok. 100 tys. zł? Darowiznę mam otrzymać w dwóch ratach. Co poświadczy o pokrewieństwie, gdyż siostra zmieniła nazwisko oraz jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne do uznania darowizny od najbliższych?

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku, o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
 1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz
 2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość przekracza kwotę 9.637 zł (łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Zatem w opisanym stanie faktycznym jeżeli otrzymanie środków pieniężnych zgłosi Pani w terminie tych 6 miesięcy, do urzędu skarbowego i udokumentuje Pani tą darowiznę w formie potwierdzenia przelewu lub przekazu pocztowego, wówczas jeżeli darowizna będzie pochodzić od rodzeństwa, będzie Pani zwolniona z zapłaty podatku. Jeżeli darowizna od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatnio nabytych dolicza się wartość nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Darowizna dokonana poniżej kwoty 9.637 zł (w stosunku do osób zaliczonych do I grupy podatkowej), nie podlega podatkowi, nie ma konieczności jej zgłaszania i udokumentowania. Kwotę wolną od podatku liczy się jednak  jako sumę otrzymanych darowizn od tej osoby lub po tej samej osobie, w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.
 
Zgłoszenie dokonuje się na druku SD-Z2, który nie wymaga dołączenia żadnych załączników. Jednakże darowizna dla celów dowodowych winna zostać udokumentowana w formie umowy pomiędzy Panią jako osobą obdarowaną a darczyńcami. W zgłoszeniu wskazuje się stopień pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym oraz składniki majątku jaki otrzymano w formie darowizny, a w przypadku otrzymania środków pieniężnych informację o ich miejscu otrzymania (nazwę banku, SKOK). Środki przekazane w formie gotówkowej, nie korzystają ze zwolnienia podatkowego. W takim przypadku, jako osoba zaliczona do I grupy podatkowej (otrzymane od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów), w zależności od wartości darowizny musiałaby Pani zapłacić podatek. W przypadku darowizny o wartości ponad 20.556 zł podatek oblicza się w wysokości 822 zł 20 gr i 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł.    
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-01-15
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: darowizna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.