Z opisu stanu faktycznego wynika, że korzysta Pan z formy opodatkowania w postaci ryczałtu (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku (Dz. U nr 144 poz. 930 z późń. zm.) i jest Pan zwolniony z obowiązku z podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (ustawa z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług VAT Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Pana współpraca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma odbywać się z kontrahentem, który nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) oraz nie będzie wystawiał Panu rachunków jak również faktur VAT.
Do oceny Pana sytuacji prawnej konieczna jest analiza przepisów prawnych ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku (Dz. U. nr 144 poz. 930 z późń. zm.). Treść art. 15 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że: podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej "ewidencją", z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie normują w żaden sposób zasad dokumentowania nabycia rzeczy ruchomych (towarów) lecz zgodnie z wolą ustawodawcy wyrażoną w art. 4 ust. 3 w/w ustawy do udokumentowania zakupu towarów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z treści przytoczonego powyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy wynika jedynie obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów, nie zaś obowiązek wprowadzania ich do ewidencji towarów handlowych. W efekcie ustawowego odesłania z art. 4 ust. 3 w/w ustawy znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które w § 16 reguluje kwestie dowodu z zakupu stanowiąc, że: Otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, zwanych dalej "materiałami", i towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż nabycie przez Pana towarów – w przypadku podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - może być udokumentowane dowodem wewnętrznym lub protokołem przyjęcia zawierającym oznaczenie towaru według ilości i cech charakterystycznych. Z uwagi więc na Pana zwolnienie podmiotowe z VAT ( z uwagi na wielkość obrotu ) fakt, iż Pański kontrahent nie będzie mógł wystawiać faktur VAT nie ma dla Pana większego znaczenia. Jako osoba fizyczna zwolniona z VAT nie może Pan bowiem dokonywać odliczenia VAT-u tj. obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ( stawka VAT ). Odpowiadając ostatecznie na zadane pytanie należy odpowiedzieć na nie twierdząco – mogą to być dowody zakupu towaru, dowody uiszczenia ceny za zakupiony konkretny, oznaczony towar, innym dowodem lecz opatrzone Pańskim podpisem i datą przyjęcia tych towarów.
Jarosław Olejarz
Radca prawny
Data: | 2014-01-27 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo podatkowe |
Słowa kluczowe: | podatek dochodowy, podatek vat, zryczałtowany podatek, zakup, sprzedaż, ewidencja sprzedaży, faktura, rachunek |