Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Preferencyjna składka na ubezpieczenie społeczne

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: zus, ubezpieczenie społeczne

Właśnie rozwiązuję umowę o pracę z pracodawcą. Od przyszłego miesiąca będę mu świadczył usługi w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Czy będę mógł skorzystać z opcji płatności najniższej składki ZUS?

Składka na ubezpieczenie społeczne, dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą i korzystającej z preferencyjnej składki, wynosi 94 złote 32 grosze. Natomiast osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i z tej niższej stawki nie korzysta, dla niego składka na ubezpieczenie społeczne wynosi u takiego przedsiębiorcy 535 złotych 50 groszy - w obydwu wypadkach z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Oczywiście każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest również zobowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma żadnych preferencji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i aktualnie za miesiąc luty 2008 roku składka ta wynosi 195 złotych 15 groszy. Ponadto należy również opłacić składkę na Fundusz pracy w wysokości 39 złotych 74 grosze.
 
Osoba chcąca płacić niższe składki ZUS, musi jednak spełnić dwa dodatkowe warunki, a mianowicie w okresie ostatnich 5 lat osoba ta, nie może wcześniej prowadzić działalności gospodarczej oraz w ramach tej nowej działalności gospodarczej, nie można wykonywać usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym w roku bieżącym lub poprzednim była związana umową o pracę i w ramach tego stosunku pracy wykonywała czynności, które aktualnie wykonuje w ramach działalności gospodarczej.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-03-18
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: zus, ubezpieczenie społeczne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.