Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Preferencyjna składka na ubezpieczenie społeczne

Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: zus, ubezpieczenie społeczne

Właśnie rozwiązuję umowę o pracę z pracodawcą. Od przyszłego miesiąca będę mu świadczył usługi w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Czy będę mógł skorzystać z opcji płatności najniższej składki ZUS?

Składka na ubezpieczenie społeczne, dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą i korzystającej z preferencyjnej składki, wynosi 94 złote 32 grosze. Natomiast osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i z tej niższej stawki nie korzysta, dla niego składka na ubezpieczenie społeczne wynosi u takiego przedsiębiorcy 535 złotych 50 groszy - w obydwu wypadkach z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Oczywiście każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest również zobowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma żadnych preferencji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i aktualnie za miesiąc luty 2008 roku składka ta wynosi 195 złotych 15 groszy. Ponadto należy również opłacić składkę na Fundusz pracy w wysokości 39 złotych 74 grosze.
R E K L A M A
 
Osoba chcąca płacić niższe składki ZUS, musi jednak spełnić dwa dodatkowe warunki, a mianowicie w okresie ostatnich 5 lat osoba ta, nie może wcześniej prowadzić działalności gospodarczej oraz w ramach tej nowej działalności gospodarczej, nie można wykonywać usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym w roku bieżącym lub poprzednim była związana umową o pracę i w ramach tego stosunku pracy wykonywała czynności, które aktualnie wykonuje w ramach działalności gospodarczej.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-03-18
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: zus, ubezpieczenie społeczne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.